Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Вероятно всеки, който е посещавал града, ги е забелязал
Това е един от първите въпроси на всеки новодошъл в Берлин. Розови, малко ръждясали, които се движат на зигзаг из целия град. Какви са тези цветни метални тръби?
Не е нужно да ходите далеч в Берлин, за да се натъкнете на нещо странно. В град, известен със своето улично изкуство и съкровищници на всеки ъгъл, разходката из Берлин често може да се усети като екскурзия в необяснимо странно място, пише the Berliner.
И така, какво се случва с тези розови стоманени тръби, които преминават зигзагообразно през града? Розови, леко ръждясали и изкривени в завои и неравности, докато се извиват над строителни площадки, игрища и трамвайни линии. Какво всъщност представляват те? Масивна арт инсталация? Сложна и цветна система за изхвърляне на отпадъци? Газови тръби? Това е един от онези въпроси, над които всеки, който посещава Берлин, си задава тези въпроси.
Добре дошли в блатистите земи
Ето един експеримент. Копаете на 20 до 50 метра под земята почти навсякъде в Берлин и ще разберете, че копаете основно локва. Градът е построен върху блато.
Всъщност името Берлин най-вероятно идва от старославянската коренна дума „brlo“ или „berl(o)“, която означава „блато“ или „мочурище“. Това означава, че винаги, когато се извършва строителство (а то със сигурност е ужасно много), от земята трябва да се изпомпват огромни количества подпочвени води.
За това са предназначени тръбите. Те отводняват земята. И тъй като Берлин има навика строителните му проекти да се проточват по-дълго от предвиденото, много от розовите тръби също не е трябвало да съществуват толкова дълго. Въпреки това в районите, където постоянно се строи, те могат да се окажат доста постоянни и да останат там години и дори десетилетия.
Но защо са розови?
По принцип в Берлин не може да се построи нищо без тези тръби. Всичко това е много хубаво, но не обяснява едно ключово нещо. Защо са розови? Компанията Pollems, която стои зад розовите тръби, е основана преди повече от век. Когато град Берлин сключва договор с нея за изграждане на обширна мрежа от надземни водопроводни тръби, тя решава да направи изявление.
През 1992 г. Pollems наема изследовател, който да открие кой цвят е най-популярен сред децата, и отговорът е ясен - розовият. Ето защо днес улиците на Берлин се радват на хубав цвят под формата на около 60 км розови тръби. През последните години са разпространени и други цветове, включително лилаво и червено. Тръбите, произведени от берлинската инженерингова компания Brechtel, могат лесно да бъдат разпознати по характерния си син нюанс.
Що се отнася до всички странни неравности и завои по цялата тръбна система, това всъщност има доста просто обяснение. Когато температурата падне под 15 градуса по Целзий, металът на тръбите може да се свие или да се счупи. Наличието на различни извивки и намотки вместо поредица от дълги, прави участъци от тръби помага да се предотврати това.
И така, къде отива цялата тази вода?
Когато водата се изпомпва от земята, тя преминава през тръбите и се влива или в близките канали, или в река Шпрее, или в огромен, странно изглеждащ циркулационен резервоар в Шарлотенбург. Тази сграда изглежда доста специална. Разположен на Шлеузенинзел в Мюлер-Бреслау-щрасе е циркулационният резервоар, който събира цялата розова тръбна система на Берлин.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови