Самоуправляващите се автомобили са по-безопасни от управляваните от хора, освен в тези случаи (ВИДЕО)
Ето какво сочат нови проучвания
Ето как от глобален гигант компанията се превърна в разследвана за стотици нарушения
Компанията за споделено пътуване Uber е пренебрегвала закона, прикривала е тормоз на шофьори, мамила е полицията и е използвала тайни политически лобита по целия свят. Това показва глобално разследване, след което изтекоха над 124 хил. поверителни документа, доказващи нередностите, показа мащабно журналистическо разследване, водено от Guardian.
Но ето как от глобален гигант компанията се превърна в разследвана за стотици нарушения:
2008: Една студена нощ в Париж
Идеята за бизнеса с превози идва „в една студена зимна вечер в Париж“, когато предприемачите и компютърните инженери Каланик и Гарет Камп не могат да си намерят такси. Тогава се ражда идеята за Uber.
2009: Фондация
Компанията е основана в Сан Франциско като UberCab. В първото представяне пред инвеститори Каланик и Камп описват професионална автомобилна услуга, която би предоставила по-бърза, луксозна алтернатива на такситата, която може да бъде извикана чрез мобилно приложение.
2010: Първите коли излизат по улиците на Сан Франциско
Каланик е назначен за главен изпълнителен директор на Uber. На 5 юли компанията получава първата си заявка за превоз и колите излизат по улиците на Сан Франциско.
2011: Първи стъпки в Ню Йорк
Още със старта си в Ню Йорк Uber среща голяма съпротива. Компанията затваря кръг на финансиране от серия А, който го оценява на 60 млн. долара. През същата година Uber влиза и на европейския пазар, като стартира във Франция.
2012: До Лондон и Амстердам
Първото пътуване на кола на Uber в Лондон се случва през юни 2012 г., превръщайки Великобритания във втория европейски пазар на компанията. Uber стартира в Амстердам, неговият трети европейски град и централата на европейския бизнес на Uber. До октомври 2012 г. Uber вече има коли на 20 места в двете държави..
2013: Ускорение
Uber стартира в повече от 40 нови локации по света. Новите страни включват Италия, Германия, Китай, Индия и Русия. Колите стигат и до Йоханесбург, Претория и Кейптаун, разширявайки се и в Африка.
2014: Противоречие на God View и случай на изнасилване в Делхи
Бившият помощник на Барак Обама Дейвид Плуф е нает да ръководи политическия екип през август.
През ноември изпълнителен директор на Uber е разследван за използване на God View, инструмент, който му позволява да следи движенията на всеки клиент, върху журналист.
През декември Uber набира 1,2 млрд. долара от инвестиции и инвестиционни фондове и вече се оценява на 40 млрд. долара. Към момента Uber казва, че работи в 250 локации по целия свят.
Дни по-късно шофьор на Uber изнасилва пътничката си и на компанията е забранено да оперира в Делхи.
Uber стартира в Рияд в Саудитска Арабия и в Испания, но дейността е спряна в последната след поредица от протести на таксиметровите асоциации.
2015: Служители блокират достъпа на властите до офисите в Амстердам
Офисите на Uber в Амстердам са обискирани за незаконна работа. Компанията използва инструмент за избягване на регулации, наречен „kill switch“, който изключва достъпа до компютрите, когато властите влязат в офисите.
Протестите срещу Uber във Франция ескалират до насилие, тъй като таксиметрови шофьори нападат шофьори, за които се смята, че работят за Uber.
Група американски шофьори завеждат колективен иск срещу Uber и неговия конкурент Lyft, като твърдят, че са класифицирани погрешно като независими изпълнители и вместо това трябва да бъдат третирани като служители.
Компанията твърди, че е извършила 1 млрд. пътувания по света от пускането си през 2010 г., а Uber Eats, неговата услуга за доставка на храна за вкъщи, дебютира в Чикаго, Лос Анджелис и Ню Йорк.
2016: Разпродажба в Китай
През август Uber продава дейността си в Китай на Didi, което е първото голямо отстъпление за компания, стремяща се към експанзия.
През септември Uber пуска първия си пилотен проект за самоуправляващи се автомобили в Питсбърг. Бързо след това самоуправляващи се автомобили започват да се движат и по улиците на Сан Франциско през декември, но проектът е спрян бързо, тъй като не е получил одобрението на града.
2017: Сексизъм, тормоз и още нещо
Uber е изправен пред негативна реакция, защото не е спрял високите цени по време на протест срещу мюсюлманската забрана на администрацията на Тръмп, което предизвиква публични призиви за изтриване на приложенията на Uber на милиони американци. Седмици по-късно бившият служител на Uber Сюзън Фаулър публикува информация в блога си, в която описва сексизма и тормоза, с които се е сблъсквала в компанията.
Много от другите нарушения на компанията излизат наяве, което води до напускането на няколко ръководители.
Google съди Uber за предполагаема кражба на търговски тайни от отдела за автономно управление.
От своя страна във вече забъркания скандал Uber наема бившия главен прокурор на САЩ Ерик Холдър да проведе разследване на всички проблеми на компанията. Холдър и адвокатската му кантора препоръчват отговорностите на Каланик да бъдат отнети от него. Каланик подава оставка. Дара Хосровшахи заема неговото място. Uber отчита нетна загуба от 4,5 млрд. долара.
2018: Разпродажба, споразумение с Google и 10 млрд. пътувания
Uber продава подразделението си в Югоизточна Азия на своя конкурент Grab една година след като пехвърля дейността си в Русия на друг конкурент - Yandex. Уредено е делото за кражба на търговска тайна, заведено от Google за 245 млн. долара. Компанията твърди, че е удвоила пътуванията си за малко повече от година от 5 млрд. на 20 май 2017 г. до 10 млрд. на 10 юни 2018 г.
2019: Плаващ успех
Акциите на Uber падат със 7,6% в първия си ден на Нюйоркската фондова борса на 10 май 2019 г. Компанията твърди, че е достигнала 111 млн. активни потребители през последното тримесечие на 2019 г., че е извършила 6,9 млрд. пътувания през тази година и има 3,8 млн. шофьори по целия свят.
В месеците след борсовата търговия Каланик продава акции на Uber за повече от 2,5 млрд. долара и подава оставка от борда.
2020: Разпродажба на самоуправляващите се автомобили
Uber продава самоуправляващото се подразделение на стартъпа Aurora, слагайки край на дългогодишните си амбиции да разработи превозно средство, което да замени шофьорите.
Uber придобива своя конкурент в доставките Postmates и го слива с операцията си в Uber Eats, обявявайки решението на компанията да даде приоритет на доставката на храна.
Uber и неговите колеги в икономиката харчат повече от 220 млн. долара, за да прокарат гласуване в Калифорния, което ще позволи на компанията да продължи да третира шофьорите си като изпълнители, счупвайки рекорда за финанси, вложени в инициатива за едно гласуване в щата.
2021: Рекорден брой активни потребители
Компанията твърди, че има рекордните 118 млн. активни потребители. В отговор върху борбата на Uber да запази своя модел на използване на работна сила от свободни професии, съд в Обединеното кралство принуждава компанията да третира своите шофьори като служители.
2022: Публикувани файлове на Uber
Файловете на Uber разкриват злоупотреби и компанията отчита нова загуба – от 5,9 млрд. долара – в последния си тримесечен отчет. Към момента на писане компанията твърди, че оперира в 1200 града по целия свят.
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи
Колко струва резиденцията?