Ким Чен Ун иска масово производство на дронове камикадзе
Ким казва, че използването на такива дронове се разширява по целия свят
Той и съпругата му използвали множество сложни техники за изпиране на пари
Хакер е осъден на пет години затвор в САЩ за изпиране на приходите от една от най-големите кражби на криптовалута, съобщава BBC.
Миналата година Иля Лихтенщайн се призна за виновен по делото, свързано с хакването на борсата за криптовалути Bitfinex през 2016 г. и кражбата на почти 120 000 биткойна.
Той изпирал откраднатата криптовалута с помощта на съпругата си Хедър Морган, която използвала псевдонима Razzlekhan, за да популяризира своята хип-хоп музика.
По време на кражбата биткойнът е струвал около 70 млн. долара (55,3 млн. паунда), но към момента на арестуването им стойността му се е повишила до над 4,5 млрд. долара. При днешните цени те биха стрували повече от два пъти повече.
Възстановените по делото активи на стойност 3,6 млрд. долара са най-големият финансов запор в историята на Министерството на правосъдието, заяви тогава заместник-главният прокурор Лиза Монако.
„Важно е да се изпрати послание, че не можеш да извършваш тези престъпления безнаказано, че има последствия от тях“, заяви окръжният съдия Колин Колар-Котели.
Лихтенщайн, който е в затвора от ареста си през февруари 2022 г., изрази разкаяние за действията си. Той също така заяви, че се надява да приложи уменията си в борбата с киберпрестъпленията, след като изтърпи наказанието си.
Миналата година Морган също се призна за виновна по една точка от обвинението в заговор за пране на пари. Очаква се присъдата ѝ да бъде произнесена на 18 ноември. Според съдебните документи Лихтенщайн е използвал усъвършенствани хакерски инструменти и техники, за да проникне в Bitfinex.
След хакването той е потърсил помощта на Морган, за да изпере откраднатите средства. Те „използвали множество сложни техники за изпиране на пари“, се казва в изявление на Министерството на правосъдието на САЩ.
Методите са включвали използване на фиктивни самоличности, прехвърляне на средствата в различни криптовалути и закупуване на златни монети.
Лихтенщайн, който е роден в Русия, но е израснал в САЩ, по време на семейни пътувания и е пренасял изпираните пари обратно у дома, заявиха прокурорите. Когато случаят става известен, личността на Морган - Разлекхан - става популярна в социалните медии.
Дори докато двойката се опитва да прикрие хакерската атака, тя публикува десетки изпълнени с експлицитни изрази музикални клипове и рап песни, заснети на места в Ню Йорк. В текстовете на песните си тя нарича себе си „лош производител на пари“ и „крокодила на Уолстрийт“.
В статии, публикувани в списание Forbes, Морган също така твърди, че е успешна бизнесдама в областта на технологиите, наричайки себе си „икономист, сериен предприемач, инвеститор в софтуер и рапър“.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Ким казва, че използването на такива дронове се разширява по целия свят
От днес до 1 март шофьорите са задължени да се движат с подходящи за сезона гуми
Как ще се случи това?