БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета, посветена на българската гайда
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Представяме ви Лидия Буранова от DOT Sofia, която кара гостите да се чувстват у дома
Да спиш под изрязаните точки в капандурите е част от изживяването, за което ще ви разкаже Лидия Буранова, която управлява апарт хотела на иновативното пространство DOT Sofia. Начинът, по който светлината, проникваща през всяка пролука, пада върху лицата на гостите е запомняща се, а нашият гид в историята днес подозира, че точната и прецизна игра със сенките в точните часове е донесла и наградата на DOT Sofia за архитектура още в първата година от създаването си.
Смелата концепция за DOT Sofia принадлежи на д-р Панчо Георгиев, който е роден в България, но е израснал и получил образованието си в Швейцария. Зад идеята му застават архитектите от "I/O" Вяра Желязкова и Георги Кътов, които създават цяла визуална среда, включваща три постранства в една сграда: апарт хотел, ресторат и арт колекция (галерия "Сариева"), а мястото обира няколко награди за архитектура много бързо след завършването си.
След като ви разказахме за галерията и ресторанта, днес Лидия ни допуска в уюта на десетте дизайнерски апартамента и мансардния пентхаус и хотелската част, а ние смело я следваме в следващата ни вълнуваща история.
„DOT (точка) Sofia не случайно носи това име. Точката е избрана като събирателно място за общности, за естетиката на архитектурата, на дизайна, за вкуса на хубавата вкусна храна и съвременното българско изкуство, които са неделима част от DOT Sofia”, ни разказва Лидия за цялостната идея на мястото.
По нейни думи, посетителите тук търсят преживяване, малко повече от базовото, нещо с придадена стойност, нещо, което ги кара да се усмихнат, нещо различно, нещо, което да ги кара да се чувстват като част от нещо.
„За нас е много важно гостите ни да почувстват това пространство като дом. Да влязат вътре и да се почувстват като във вкъщи. Да усетят уюта, да усетят обичта, с която е създаден като пространство, като място за отдих и да измият от себе си стреса и да сложат усмивките си, затова в сградата има малки закачки, които ни помагат да загърбим това ежедневие, да влезем в един по-цветен свят“, добавя тя.
Усещането за мястото съответства на целия квартал, носещ мултикултурния дух на стария център на София.
„Можете да срещнете хора от всякакви етноси, да чуете всякакви езици, от Женския пазар да усетите всякакви аромати. И точно тази цветност и колоритност търсят, хората, които идват тук“, казва Лидия.
Когато работиш дълго време на едно място, започваш да не забелязваш нито малките елементи, нито голямата картинка на ежедневието. Не и при Лидия! Не и тук! Тя не спира да открива нови кътчета, изненадващи сенки, игра на светлини, изкуството също се променя, променя и средата.
Самите хора, които влизат вътре оставят и частица от себе си. Те променят и усещането за атмосферата“, казва още тя, а историите, които се създават пред и зад ръждясващата фасада от „кортен“ се сливат в едно цяло, а колоритът от случки се натрупва и натрупва, за да изгради почти филмово усещане.
За самата нея най-голямата изненада е, че много хора, живеещи в София, споделят, че не са стъпвали в квартала около Женския пазар преди създаването на пространството. Точно те намират квартала за преобразен, а инициативите за популяризиране на района стара София с отличаващия се аристократизъм в архитектурата на сградите, не спират.
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Колко харчат пушачите на година за цигари
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството