Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
С растежа на популярността им, те обаче все по-често стават обект на правни действия
В последните години криптовалутите се утвърдиха като важна част от финансовия свят. С растежа на популярността им, те обаче все по-често стават обект на правни действия, свързани с престъпна дейност, като изземване и конфискация. За мнозина термините може да звучат сходно, но носят важни различия. Нека разгледаме какво точно означава изземването и какви са причините, поради които властите прибягват до този процес, по данни на Cointelegraph.
Какво представлява изземването на криптовалута?
Изземването на криптовалута е процедура, при която правоприлагащите органи конфискуват дигитални активи като част от разследване на незаконни дейности, като измами, пране на пари или укриване на данъци. Обикновено криптовалутите се съхраняват в цифрови портфейли, до които достъпът е защитен чрез частен ключ. В случаите на съмнения за незаконна дейност властите издават заповеди за изземване и за достъп до тези портфейли.
Как се извършва изземването?
За разлика от физическите активи, криптовалутите не могат да бъдат иззети директно с физическа сила. Необходим е частният ключ на портфейла, за да се осъществи прехвърляне на средствата. При така наречените „горещи“ или софтуерни портфейли, крипто борсите често разполагат с достъп до ключовете и съдействат при поискване. За разлика от тях, „студените“ или хардуерни портфейли са офлайн и могат да изискват допълнителни технически мерки, дори хакване, за да бъдат отключени.
Процесът след изземването
Иззетата криптовалута обикновено се съхранява в правителствен портфейл до приключване на съдебните процедури. Ако лицето, на което са отнети средствата, бъде признато за невинно, криптовалутата се връща. В противен случай активите могат да бъдат ликвидирани, а приходите да се разпределят между различни правителствени агенции или да се върнат на жертвите.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови