Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Авторите на предложението искат въвеждането на прогресивен международен данък
Сто и тридесет евродепутати поискаха миналата седмица свръхбогатите да бъдат обложени с данък, съобщават БТА.
Авторите на предложението искат въвеждането на прогресивен международен данък върху прекомерно голямото богатство.
Какво мислят в последния сезон на предаването "Фермата" за прогресивния данък:
Предложението предвижда въвеждане на такъв данък върху богатството, за да се намалят неравенствата и да се подпомогне финансирането на инвестициите, които са необходими за екологичния и социален преход. Става дума за данък от 1,5%, въпреки че стойността му тепърва ще се обсъжда, върху активи от поне 50 млн. евро.
Данък за свръх богатите: какво представлява и в какъв размер би бил?
Все повече хора гледат с нарастващо безпокойство към глобалните климатични явления - от климатичните бежанци до сушата, която унищожава реколтата и задълбочаващото се неравенство между хората в самите държави на база климатичните дадености.
Предложението, което предвижда данък от 1,5 на сто върху доходи от поне 50 милиона евро, ще бъде обаче предмет на колективно обсъждане и вносителите му приканват Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и ООН да започнат дебата по темата.
Необходим ли е наистина данъкът за супербогатите?
Тази тема не се повдига за първи път. Дори президентът на САЩ Джо Байдън предложи в проектобюджета си облагане с данъци на най-високите доходи – за хората, които печелят над 400 000 долара годишно и за милиардерите. Според него така богатството ще се преразпредели и здравната система ще стане по-достъпна. Сенаторът Бърни Сандърс не остава по-назад, като призова за облагане с данък на свръхбогатите, но и заяви категорично, че светът няма нужда от милиардери.
През 2020 година най-богатият 1% от хората в света са притежавали почти две трети от произведеното богатство и макар същевременно крайната бедност да нараства, а заплатите да страдат от икономическите и екологични кризи, никой от супербогатите изглежда не предлага решения.
Най-богатите могат да използват сложни данъчни споразумения, за да сведат данъците си до минимум - нещо което обикновените домакинства или малките и средни компании не могат да направят.
Кой трябва да плати за екологичния преход и съкращаване на неравенството? Според над 130-те депутати от Европейския парламент и различни други групи, които през годините са се обединили под надслова "облагайте богатите", именно супербогатите са тези, които трябва да платят.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи