SpaceX стана най-ценният частен стартъп в света за една нощ
След избора на Доналд Тръмп за президент компаниите на Мъск привличат нови инвеститори
Електронната валута поскъпна с около 4% през нощта
Биткойнът премина днес прага от 100 000 долара за първи път в историята си, поскъпвайки в азиатската търговия, след като Доналд Тръмп обяви избора си на привърженик на криптовалутите за ръководител на американския регулатор, предаде Франс прес, цитирано от БТА.
Поскъпването
Електронната валута поскъпна с около 4% през нощта. Малко след 04:30 ч. българско време, криптовалутата с най-голяма пазарна капитализация, се търгуваше за 100 102 долара.
Това се случва след като Доналд Тръмп обяви своето намерение да назначи адвоката републиканец Пол Аткинс, привърженик на развитието на криптовалутите, за ръководител на американския регулатор на финансовите пазари - Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), след като положи клетва.
Аткинс и криптото
Аткинс е член на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) от 2002 до 2008 г., основава през 2009 г. консултантска фирма Patomak Global Partners, сред чиито клиенти са компании от банковата индустрия, търговията и криптовалутите.
Миналата година той публично разкритикува ръководителите на регулатора, като заяви, че е трябвало да бъдат "по-дружелюбни" с компаниите, предлагащи цифрови валути, и заяви, че подходът им отблъсква предприемачите от американския пазар.
"Пол доказа своята ориентация към регулации, характеризиращи се със здрав разум /.../ Той признава, че цифровите активи са ключов фактор, за да стане Америка по-велика от всякога", отбеляза Доналд Тръмп в своята социална платформа "Truth Social".
След победата на Тръмп на президентските избори в САЩ на 5 ноември стойността на биткойна се увеличи с повече от 40%. Новоизбраният президент, който ще встъпи в длъжност през януари догодина, обеща да превърне САЩ в "световна столица на криптовалутите" и говори за създаването на стратегически национален резерв от биткойни.
Въздействието му върху околната среда
Активи като биткойн се произвеждат чрез процес, наречен „копаене“, който консумира много енергия. Операциите, разчитащи на източници на замърсяване, предизвикват особено безпокойство през годините.
Скорошно изследване, публикувано от Университета на Обединените нации и списание Earth's Future, установи, че въглеродният отпечатък от добива на биткойни през 2020-2021 г. в 76 нации е еквивалентен на емисиите от изгарянето на 84 милиарда паунда въглища или работата на 190 електроцентрали, работещи с природен газ. Въглищата задоволяват по-голямата част от нуждите на биткойн от електроенергия (45%), следвани от природния газ (21%) и водната енергия (16%).
Въздействието върху околната среда от копаене на биткойни се свежда до голяма степен до използвания енергиен източник. Индустриалните анализатори твърдят, че употребата на чиста енергия се е увеличила през последните години, съвпадайки с нарастващите призиви за защита на климата.
*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.
След избора на Доналд Тръмп за президент компаниите на Мъск привличат нови инвеститори
През последните 3 години един и същи хотел държи първото място по цени на Нова година. Ще има ли обрат?
През 2023 г. компаниите на Bosch у нас са реализирали оборот в размер на почти 431 млн. лв.