Круизна компания предлага на американците да пропуснат мандата на Тръмп
За колко долара американците могат да пропуснат управлението на Тръмп?
Плановете се искат спешно от още 12 страни
Европейската комисия призова днес България, Белгия, Чехия, Естония, Гърция, Хърватия, Кипър, Малта, Австрия, Полша, Португалия, Словения и Словакия спешно да представят окончателните национални планове в областта на енергетиката и климата, цитирано от БТА.
Комисията е решила да започне наказателни процедури срещу посочените държави. ЕК пояснява, че националните планове са от решаващо значение за постигане на договорените цели на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове, за дела на енергията от възобновяеми източници и за енергийната ефективност. Съгласно плановете ЕК може да прецени възможностите за изпълнение на целите в тези области до 2030 г.
Държавите от ЕС трябваше да представят плановете до 30 юни тази година, като досега ЕК е получила 14 окончателни плана. Според комисията страните, срещу които се откриват наказателни процедури, са в нарушение на задълженията си. Посочените държави имат срок от два месеца за отговор, а след това процедурата може да продължи, се посочва в съобщението.
Какъв е планът на България?
Това, което можем да видим онлайн на сайта на Българската фотоволтаична асоциация е следното:
Документът определя национални цели за петте измерения на плана за 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар и научни изследвания, иновации и конкурентоспособност. Предвиждат се подходящи политики и мерки за постигане на декарбонизирана, устойчива и устойчива енергийна система по икономически ефективен начин, като се вземат предвид националните специфики и необходимостта от предоставяне на целеви мерки и стимули.
Стимулирането на нисковъглеродното развитие на икономиката, както и конкурентоспособната и сигурна енергия са сред основните енергийни цели, заложени в NECP. Планът също така има за цел да повиши енергийната ефективност, да намали въглеродните емисии и зависимостта от внос на горива и енергия и да осигури достъпна енергия за всички потребители.
До 2030 г. България трябва да постигне 34,48% дял на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на енергия, предвижда актуализираният НЕЕК. За електроенергийния сектор този дял е 55,51%.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
За колко долара американците могат да пропуснат управлението на Тръмп?
Трик за удължаване живота на батерията
Артефактите за проекта отразяват различните исторически епохи