Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Как климатичните промени рушат най-известния храм в света?
Множество пукнатини и щети са се появили по стените, подовете и други части на Тадж Махал след обилните валежи в Агра през изминалата седмица, според доклад на TOI, цитирано от Economic Times.
На какво се дължи разрухата?
Обилните валежи в Агра причиниха множество пукнатини и повреди на Тадж Махал, включително износени надписи и начупени камъни. Въпреки опасенията на екскурзоводите, археологическото проучване на Индия твърди, че няма сериозни структурни проблеми и че се извършва редовна поддръжка. Скорошното просмукване на дъждовна вода също предизвика тревога. Shakeel Chauhan, национален генерален секретар на Федерацията на туристическите водачи на Индия, каза:
„Вратите около главния купол са изписани със стихове от Корана на арабски, чиито букви са изтрити. Полускъпоценни камъни, инкрустирани в стените през сложната техника на pietra dura също са застрашени от розруха."
Какво да очакваме?
В архелогическото проучване на Индия обаче се твърди, че "няма сериозни структурни проблеми" по отношение на обекта на световното наследство на ЮНЕСКО. Обръщайки се към твърденията за небрежност, корупция и лошо управление на средствата за поддръжката на Тадж Махал, в проучването се каза:
„Средствата, които отиват за поддръжката на Тадж Махал, се одитират от време на време. Досега не са повдигнати опасения при тези одити ."
Надзорният археолог Раджкумар Пател добавя:
„Консервационната работа е редовен процес. Често се прави оценка на износването. Необходимата поддръжка и ремонтни работи се извършват в съответствие с научните протоколи, за да се запази паметникът по най-добрия възможен начин“.
Миналата седмица видео, разпространено онлайн, показващо една от градините на паметника, потопена в дъждовна вода, привлече вниманието на туриститите. От асоцияцията отговориха на тези опасения, като казаха, че водата, натрупана поради валежите в градината на комплекса Тадж Махал е временна. Тя се абсорбира в подпочвените води през съществуващите кладенци и ями за презареждане.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи