Може ли да бъдат хакнати прахосмукачките-роботи?

Киберсигурност

Ето някои съвети за какво да следим и как да се предпазим

 
  • Прахосмукачките имат сензори, камери, микрофони, с помощта на които картографират домовете и избягват препятствията;
  • Застрашена ли е сигурността на потребителите в такъв случай и какви фактори да вземем под внимание, когато използваме такъв уред. 

Умни часовници, хладилници, високоговорители и нашийници за домашни любимци - все повече продукти стават "умни" (smart). Прахосмукачките-роботи, които са много популярни, защото могат самостоятелно да навигират, да картографират и дори да излъчват видеоклипове на живо за вашата къща, като същевременно са свързани с интернет, са едно от потенциалните интелигентни устройства, чрез които могат да ви шпионират, пише ecovacs.com. 

Какво прави едно интелигентно устройство "интелигентно"? Устройството има сензори, които му позволяват да взаимодейства с реалния свят като използва изкуствен интелект, за да се адаптира към предпочитанията на потребителя или да автоматизира процесите.

Позволяването на устройство, оборудвано с камера, да се движи свободно из дома, предизвика безпокойство у някои, като критиците се притесняват за това каква информация заснемат и съхраняват прахосмукачките-роботи.

Защо смарт прахосмукачките имат камери?

Първият робот за почистване на подове, оборудван с камера, беше представен през 2015 г . Новите възможности, които камерата даваше, бяха три:

  • 360-градусовата камера даваше на устройството възможност да разпознава препятствия с помощта на компютърно зрение;
  • Камерата помогна за картографирането на помещенията ( Роботизираните прахосмукачки вече можеха да картографират средата си чрез лазерни сензори, но камерите станаха нещо, което можеше да се използва в тандем с други технологии за създаване на по-подробна карта.)
  • Те могат да се използват като устройства за домашна сигурност, за да се проверяват домашните любимци или къщата, докато отсъстват собствениците.

Какви данни събират прахосмукачките-роботи?

Всички интелигентни устройства събират метаданни. Метаданните могат да бъдат данни за околната среда, като например местоположението и скоростта на устройството; данни, свързани с входните данни на потребителя, като например продължителността на използване или гласовите команди; могат да бъдат от нещата, с които устройството се свързва, като например идентификатори на други устройства и Wi-Fi мрежи - всичко това, за да се направи потребителското изживяване безпроблемно и по-персонализирано. 

Някои прахосмукачки-роботи не се свързват с интернет, като в този случай опасенията за неприкосновеността на личния живот и сигурността не са толкова големи. Но много прахосмукачки-роботи създават подови карти на домовете, а някои използват камера за предаване на видеоклипове в реално време за охрана на дома или за проверка на домашните любимци, като разчитат на интернет връзка. В някои случаи производителите събират данни за грешките, честотата на използване, графиците за почистване и данните от картите.

Хакерите могат да използват метаданните, за да събират информация и да планират атаки срещу потребителите. Например проучване от 2020 г. разкрива, че хакерите могат да проникнат в микрофоните на някои прахосмукачки-роботи, за да подслушват домовете на хората.

 

Да, камерите на прахосмукачките-роботи могат да бъдат хакнати, ако устройството има ограничени протоколи за сигурност. Сигурността на прахосмукачката-робот от хакери може да се измери по два начина:

  • Сигурност на данните (Криптирана ли е информацията? Има ли двуфакторна автентификация? Има ли автоматични актуализации на софтуера?");
  • Поверителност на данните (Това обхваща опциите за настройка на поверителността и документи като политики за поверителност и условия за ползване, които разкриват как производителите събират и използват данни).

Как да използваме безопасно роботизирани прахосмукачки с камери?

Засилване на сигурността на Wi-Fi

Повечето съвременни Wi-Fi мрежи предлагат криптиране WPA2 или WPA3, което винаги трябва да е включено за сигурността на прахосмукачката робот. Освен това се уверете, че сте задали силна Wi-Fi парола със символи, букви и цифри. 

Задайте силни пароли

Функцията за управление на видеоклипове в приложението ECOVACS HOME може да бъде защитена с парола. Тази и други свързани пароли трябва да са различни от тези, използвани за други акаунти. Активирайте многофакторното удостоверяване, ако прахосмукачката-робот или свързаното с нея приложение го поддържат. 

Редовни актуализации на софтуера

Друг начин да допринесете за сигурността на прахосмукачката-робот е да се уверите, че в роботизираната подопочистваща машина са инсталирани всички последни актуализации на софтуера, тъй като те често могат да включват пачове за сигурност. Най-лесно е да активирате автоматичните актуализации, за да не ги пропускате.

Известия за подозрителна дейност

Ако е възможно, включете текстови или имейл известия при ново влизане от непознат IP адрес или устройство. Можете също така да следите регистрите на активността на прахосмукачката-робот, ако има такива. Ако има някаква подозрителна дейност, която не разпознавате, докладвайте за това на производителя.

Проверете типа на сензора

Добра практика е да знаете какви сензори има вашата автоматична прахосмукачка и какви данни събират те. Те могат да варират от сензори за камери и микрофони до инфрачервени или ултразвукови сензори. Обикновено можете да проверите ръководството за потребителя за информация относно вида и местоположението на сензорите на вашата прахосмукачка. След това можете да проверите дали в ръководството или на уебсайта на производителя е посочено как се използват тези данни: дали се използват само за навигация, или и за подобряване на функциите на продукта? 

Фабрично нулиране

И накрая, ако наистина се притеснявате, че производителите разполагат с потенциално чувствителни данни, опитайте да нулирате фабричните настройки на смарт устройството и да поискате информацията ви да бъде изтрита окончателно от сървърите на производителите.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст