1 USD
1.85721 BGN
Петрол
72.21 $/барел
Bitcoin
$95,512.3

Eвpoпoл paзби мpeжa зa пиpaтcĸa тeлeвизия c 22 млн. пoтpeбитeли, от които и българи

Киберсигурност

Какъв е приблизителния незаконен оборот на мрежата?

 
Италианската полиция съобщи в сряда, че е разбила най-широко разпространената транснационална мрежа за престъпно видео пиратство, която имаше над 22 милиона потребители в Италия и Европа, съобщава Reuters. Операцията се проведе в няĸoлĸo дъpжaви, сpeд тяx e и Бългapия.
 
Предполагаемата мрежа е имала приблизителен незаконен оборот от над 250 милиона евро на месец, което е навредило на приходите на платените телевизионни компании в размер на 10 милиарда евро, каза италианската полиция в сицилианския град Катания. Информацията потвърждава, че  270 служители са извършили 89 претърсвания в 15 италиански региона.
 
Киберпрестъпниците са продавали популярно телевизионно съдържание на живо и по заявка, идващо от утвърдени платформи като Sky, Dazn, Mediaset, Amazon Prime, Netflix, Paramount, Disney+ и други. Длъжностни лица преустановиха незаконния IPTV бизнес вчера, след като двугодишно разследване предостави ясна картина на сложната мрежа и идентифицира предполагаемите извършители. 
 
„Операция Takedown“
 
 
Снимка: iStock
Опрацията е координирана с Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие (Евроюст) и Европол, с помощта на няколко европейски полицейски сили. Други 14 претърсвания са извършени във Великобритания, Холандия, Швеция, Швейцария, Румъния и Хърватия, доведоха до 11 ареста, съобщиха италианските власти на пресконференция в Катания. Заподозрените вероятно ще бъдат обвинени в нарушаване на авторски права, злоупотреба с достъп до компютърни системи, притежание на кодове за достъп и компютърна измама.
 
 
Италианската полиция конфискува 1,6 милиона евро в криптовалути и 40 000 евро в брой – само капка в чашата за незаконен бизнес, който се оценява на около 3 милиарда евро годишно. Престъпната организация също използва различни методи, за да скрие дейността си, включително приложения за криптирани съобщения. Престъпниците са използвали фалшиви самоличности и документи за самоличност, за да регистрират мобилни акаунти, да получат кредитни карти, да наемат сървъри и да се абонират за телевизионни абонаменти. В допълнение към престъпленията срещу интелектуалната собственост (нарушаване на авторски права), има индикации за други престъпления, като пране на пари и

Резултатите от операцията включват :

Снимка: iStock

 

  • Идентифицирани са 102 заподозрени
  • Арестувани са 11 души.
    Извършени са над 112 обиска на къщи
  • Конфискувани са най-малко 29 сървъра
  • 100 домейна са свалени
  • Иззети са 270 IPTV оборудване/устройства
  • Идентифицирани над 560 дистрибутори
  • Иззети са различни наркотици и оръжия
  • Иззети са около 1,6 милиона евро в криптовалута и 40 000 евро в брой

В Евроюст беше установено сътрудничество между властите за премахване на услугата за стрийминг. Европол подкрепи този международен случай от самото му начало, като организира няколко виртуални срещи и бе домакин на оперативна среща в централата на Европол в Хага. Страните, които участват са България, Хърватия, Франция, Германия, Италия, Холандия, Румъния, Швеция, Швейцария и Великобритания.

Участващи агенции:
Европол, Евроджъст, Audiovisual Anti-Piracy Alliance (AAPA), ON Network

 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Последни публикации