Резиденция срещу Акропола, обявена за най-скъпия имот в Гърция
Колко струва резиденцията?
Проектът в АЕЦ "Козлодуй" е първи приоритет в енергетиката, увери Делян Добрев
Ще ползваме по-евтин ток от атомната централа в Козлодуй. След като животът на пети и шести реактор бъде удължен, те ще произвеждат до 10 пъти по-евтино електричество, отколкото една нова ядрена мощност, показват експертни сметки.
Двата хилядамегаватови реактора ще се превърнат в златни кокошки заради евтиния ток, който произвеждат, прогнозираха от ръководството. Това е необходима мярка предвид предсрочното извеждане от експлоатация на първите 4 реактора в централата.
Пети и шести реактор произвеждат 35 на сто от електричеството у нас, при това на най-ниска цена. Лицензът за използване на пети блок изтича през 2017 г., а на шести - през 2021. За 20-годишно удължаване на живота им трябва да бъде направена модернизация.
Обследването на техническото състояние струва 31 милиона лева, а цялостната модернизация - 250 милиона евро. Обновяването на оборудването в централата ще стане за сметка на АЕЦ-а. „Това е максималната сума и тя ще бъде редуцирана, доколкото е възможно с оглед на безопасността, която не трябва да се нарушава", коментира Александър Николов - изп. директор на АЕЦ "Козлодуй".
„Консултантът на различни фази ще представя мерките, които са необходими да се предприемат и те се предприемат непосредствено. Така че още следващата година можем да говорим, че ще започнат действията по модернизация на централата”, увери от своя страна икономическият министър Делян Добрев.
По думите му техническата оценка на централата ще бъде направена от единствения участник в конкурса - консорциум от руска и френска фирма, която включва конструктора и производителя на реакторите. Модернизацията трябва да започне за пети блок най-късно в края на следващата година – 4 години преди да изтече лицензът за експлоатация на по-стария пети блок.
„Сега се прави оценка на всеки елемент - най-вече корпуса на реактора. Проектно той е 40 години заложен, но е изпълнил 25% от проектния си жовот. Така че дори този решаващ елемент има доста живот пред себе си”, заяви Емилиан Едрев, дир. производство в АЕЦ "Козлодуй".
В момента в централата работи само шести реактор, пети е спрян за планов годишен ремонт. Проектният срок за експлоатация на шести блок е до 2021. След удължаването на ресурса обаче той ще може да бъде ползван още 30 години.
Модернизацията на двата блока ще бъде провеждана само в периода на планов годишен ремонт в следващите години и всеки реактор няма да спира производството на ток за повече от 45 дни, обещаха от Козлодуй. С изследването на техническото състояние на двата работещи реактора, ще се направи и обследване, което позволява мощността им да бъде увеличена от 1000 на 1100 мегавата.
България и "Южен газов коридор"
България подкрепя проекта "Южен газов коридор", каза министър Добрев в коментар на темата за останалите енергийни проекти с участието на България. Той участва по-рано в заседание на енергийните министри на ЕС в Дания, на което бяха обсъдени насоките за развитие на енергийната политика на съюза до 2050 година.
Общото становище е, че Европейската комисия трябва съвместно да преговаря със страните от Каспийския регион, за да гарантира, че количествата газ, които достигнат в Европа, са в значителни обеми - търсят се количества между 20 и 30 милиарда куб. м, уточни Добрев.
По думите му този проект ще доведе не само до енергийна сигурност, но и до диверсификация, защото ще имаме друг източник и реална конкуренция на пазара на газ.
Страната ни подкрепя този проект, без значение кой от вариантите за трасе ще се избере, и се надяваме той да се случи в най-къси възможни срокове, добави министърът.
Колко струва резиденцията?
Ние сме на последно място по дегитализация на предприятията, казва Елина Желева
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни