До 2017 г. - мерки за по-безопасен АЕЦ "Козлодуй" при аварии

БГ Бизнес

Укрепване на естакадите и изграждане на авариен център са част от стъпките

До 2017 г. АЕЦ "Козлодуй" трябва да намери решения за повишаване на безопасността на реакторите при хипотетични аварийни ситуации. Това съобщиха на семинар за журналисти ръководителите на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), цитирани от БТА.

Работещите реактори в АЕЦ "Козлодуй" са от второ поколение и не могат да отговорят на високите нива на защити, които вече се залагат в проектите за реактори от трето поколение - като да издържа на падане на голям пътнически самолет и ограничаване на радиологичните въздействия върху околната среда, посочи заместник-председателят на АЯР Борислав Станимиров. Въпреки това при стрес-тестовете в ядрените централи в ЕС след аварията във "Фукушима", при всички централи са заложени мерки за постигане на по-висока защита и проучвания как това да се случи прави и АЕЦ "Козлодуй", обясни той.

Стрес-тестовете са показали, че Козлодуйският ядрен проект е доста устойчив на външни явления и при тежки аварии, въпреки това са набелязани 63 мерки, по-голямата част от които са изпълнени, посочи Станимиров. Както изискваха предписанията, осигурени са два нови мобилни дизел генератори за всеки от двата блока в АЕЦ "Козлодуй". Те биха осигурили електрозахранване на системите на централата в случай на спиране на електричеството.

Предвижда се да бъде извършено укрепване на естакадите на ядрената централа, направена е оценка на проходимостта на пътищата при евентуална аварийна ситуация, посочиха още експертите от АЯР. В резултат на набелязаните мерки от стрес-тестовете се изгражда и авариен център за управление на централата извън площадката й, строителната конструкция е готова и се намира в центъра на град Козлодуй. Срокът на изпълнение е 2015 г.

До 2017 г., когато изтича експлоатационният срок на Пети блок, предстои да бъдат намерени решения на въпросите как могат да се управляват голямо количество течни радиоактивни отпадъци, какъвто бе случаят във "Фукушима" и как при евентуална авария и стопяване на активната зона на реактора може да бъде задържана така наречената "стопилка" - най-опасното радиоактивно вещество. До 2017 г. трябва да бъдат готови проучванията по тези въпроси и да бъдат дадени решенията.

При реакторите от трето поколение се предвижда изграждане на така наречения уловител, който няма да позволи разпространение на радиоактивната част, но при работещ реактор от второ поколение, каквито са 5 и 6 блок допълнително изграждане на "уловител" не е възможно, обясниха експертите. Възможни са технически решения, които да ограничат изтичането на радиоактивното вещество и такива проучвания се правят, каза Станимиров.

Дейностите, които предстоят в АЕЦ "Козлодуй" по удължаване живота на двата реактора, предвиждат подмяна на онези елементи и съоръжения, чийто експлоатационен срок изтича, но 5 и 6 блок ще останат реактори от второ поколение. Те са най-разпространените в момента в света и са сигурни, категорични са членовете на АЯР.

Блоковете в АЕЦ "Козлодуй" могат да издържат на падане на малък военен самолет, но това не значи, че централата лесно може да бъде атакувана, посочиха още от АЯР, помолени да коментират кризисната ситуация в Украйна и възможни заплахи за страната ни. Българските закони предвиждат ограничаване на въздушното пространство около централата.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст