Изборите в САЩ: Колко богат е Доналд Тръмп? (СНИМКИ И ВИДЕО)
Доналд Тръмп е най-богатият човек, обитавал някога Белия дом, закъдето отново се е запътил
Екипът на bTV Бизнес Новините се свърза с Анна-Мария, Максим и Маргарита, които разказват повече за бригадите
Лятото на 2024 година постави рекорд по броя български студенти, които заминаха на бригади в САЩ. По думи на Весела Кутова, мениджър на програми за културен обмен в една от най-големите агенции у нас пред БНР, между 3500 и 4000 български студенти са заминали за САЩ.
За да проследим колко излиза една студентска бригада ние от bTV Бизнес Новините разговаряхме с трима студенти — Анна-Мария, Максим и Маргарита, които ни разказаха какви жертви, разходи и приходи се крият зад романтичната идея за „лятото в Америка“.
Анна-Мария Гагова: „Американската работна култура е меко казано ужасна.“
Анна-Мария Гагова е студентка по Английска филология в Пловдив. Тя решава да посети Америка за първи път това лято, но не е предполагала, че пътят към "американската мечта" започва със значителна инвестиция. Разходите започват още в България – 300 лева за виза, близо 1600 лева за самолетен билет и още над 2600 лева за агенцията, която организира бригадата. Тя се надява, че тази първоначална сума от над 5000 лева ще се възвърне бързо, а с месеци усилена работа ще натрупа и добри спестявания.
Работата на Анна-Мария е в увеселителния парк Morey's Piers в Ню Джърси. Паркът й предлага 15 долара на час, но с удръжки и данъци, реалната й заплата излиза на около 13 долара. Допълнително, Анна-Мария разбира, че обещаните бонуси не винаги идват лесно.
„Имахме бонус, който е 1 долар за всеки изработен час в края на сезона. Условията ми на работа обаче хич не бяха добри“, разказва тя. В началото тя работила дълги смени, често до 12 часа, но с две задължителни, неплатени почивки – едната от 20 минути и другата от два часа.
„Американската работна култура е меко казано ужасна. Там наистина ти биваш използван просто като работна ръка.“
Животът в Америка, дори с минимални разходи, не е евтин. Тя споделя, че един хляб струва 3,80 долара. Анна-Мария наема стая за 150 долара седмично и изхарчва поне още 50-80 долара за храна и други нужди. След месеци на пестеливо живеене и без сериозни развлечения, тя се връща в България с около 1300 долара — достатъчно, за да покрие разходите за бригадата, но признава, че няма никакви реални спестявания, а крайната ѝ равносметка е била негативна.
„Добре, че родителите ми покриха разходите за бригадата и нямаше нужда да им връщам пари“, признава тя.
Въпреки трудностите, Анна-Мария смята, че преживяването е имало своите положителни страни. „Запознах се с готини хора, редовно имаше партита и забава. Създадох приятелства из целия свят и бих препоръчала на всеки да отиде“, разказва тя. Въпреки това, тя съветва бъдещите участници да обмислят добре кога и как да се включат в програмата, като изберат работа с бакшиши или да пристигнат по-рано за по-голям избор на втора работа.
Маргарита Латева - „Истинската печалба идва след това“
Маргарита Латева е студентка по Руска фиология в Пловдив и за втора поредна година работи като game operator в увеселителния парк Morey's Piers в Ню Джърси. За втора поредна година, тя инвестира общо 4721,77 лв – значителна сума, която включва виза за 300 лв, самолетен билет до Ню Йорк на стойност 1589 лв и такси към агенция за 2647 лв плюс допълнителна застраховка за 185 лв.
Още с пристигането си в Америка, Маргарита трябва да се изправи пред реалността на високите първоначални разходи: 150 долара за транспорт до Willwood и 250 долара депозит за квартира. За ежедневните си нужди тя отделя между 50 и 80 долара на седмица за храна – достатъчно, за да усети вкуса на Америка, без да натоварва бюджета си.
Въпреки финансовия натиск, тя намира удовлетворение в работата си с добро заплащане – 15 долара на час плюс бонус. С до 65 работни часа на седмица, не се нуждае от втора работа, а работодателят ѝ предлага гъвкав график, който тя отказва, за да се фокусира върху основните си задължения.
След края на сезона, Маргарита се връща у дома с около 5000 долара спестявания. Тя споделя: „Въпреки че не беше основната ми цел да спестявам, успях да постигна реален финансов резултат.“
И докато мнозина се борят с неочаквани предизвикателства по време на бригадата си, Маргарита е имала само един инцидент, завършил със спешно посещение в болница – разходите обаче били напълно покрити от работодателя. Това ѝ осигурило спокойствие и увереност в безопасността на програмата.
Но бригадата за нея не е само финансова възможност.
„Знам, че много от студентите решават да отидат на бригада заради парите, но лично според мен те са само „върха“ на този огромен айсберг. Истинската печалба идва след това - приятелствата, които създаваш, и знаеш, че където и по света да се намираш, ще има някой, който ще бъде безкрайно щастлив да те приюти и помогне.“
Максим Дюлгяров: Въпреки трудностите, няма място за съжаления
Максим Дюлгяров e студент по Зооинжинерство в Стара Загора и залага всичко на картата на американската бригада. Разходите му за визи, билети и агенция се натрупват до внушителната сума от 6300 лева, но Максим решава, че си струва риска.
Пристига в щата Монтана, където работи като камериер. Заплащането е около 14 долара на час. Един от основните разходи е за храна, която струва 6 долара на ден, а общежитието му се таксува по 150 долара на седмица. Максим се надява да увеличи доходите си с извънредни часове, но мениджърите му го ограничават до 40 часа седмично.
„Не ми позволяваха overtime“ казва той.
Максим скоро разбира, че животът в Америка е не само по-скъп от очакваното, но и предизвикателство за самодисциплината му.
Доналд Тръмп е най-богатият човек, обитавал някога Белия дом, закъдето отново се е запътил
Само за ден на остров Родос бяха конфискувани 30 хиляди фалшиви стоки
Какви са митовете за данъчната система на Монако?