Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Екипът на bTV Бизнес Новините се свърза с Анна-Мария, Максим и Маргарита, които разказват повече за бригадите
Лятото на 2024 година постави рекорд по броя български студенти, които заминаха на бригади в САЩ. По думи на Весела Кутова, мениджър на програми за културен обмен в една от най-големите агенции у нас пред БНР, между 3500 и 4000 български студенти са заминали за САЩ.
За да проследим колко излиза една студентска бригада ние от bTV Бизнес Новините разговаряхме с трима студенти — Анна-Мария, Максим и Маргарита, които ни разказаха какви жертви, разходи и приходи се крият зад романтичната идея за „лятото в Америка“.
Анна-Мария Гагова: „Американската работна култура е меко казано ужасна.“
Анна-Мария Гагова е студентка по Английска филология в Пловдив. Тя решава да посети Америка за първи път това лято, но не е предполагала, че пътят към "американската мечта" започва със значителна инвестиция. Разходите започват още в България – 300 лева за виза, близо 1600 лева за самолетен билет и още над 2600 лева за агенцията, която организира бригадата. Тя се надява, че тази първоначална сума от над 5000 лева ще се възвърне бързо, а с месеци усилена работа ще натрупа и добри спестявания.
Работата на Анна-Мария е в увеселителния парк Morey's Piers в Ню Джърси. Паркът й предлага 15 долара на час, но с удръжки и данъци, реалната й заплата излиза на около 13 долара. Допълнително, Анна-Мария разбира, че обещаните бонуси не винаги идват лесно.
„Имахме бонус, който е 1 долар за всеки изработен час в края на сезона. Условията ми на работа обаче хич не бяха добри“, разказва тя. В началото тя работила дълги смени, често до 12 часа, но с две задължителни, неплатени почивки – едната от 20 минути и другата от два часа.
„Американската работна култура е меко казано ужасна. Там наистина ти биваш използван просто като работна ръка.“
Животът в Америка, дори с минимални разходи, не е евтин. Тя споделя, че един хляб струва 3,80 долара. Анна-Мария наема стая за 150 долара седмично и изхарчва поне още 50-80 долара за храна и други нужди. След месеци на пестеливо живеене и без сериозни развлечения, тя се връща в България с около 1300 долара — достатъчно, за да покрие разходите за бригадата, но признава, че няма никакви реални спестявания, а крайната ѝ равносметка е била негативна.
„Добре, че родителите ми покриха разходите за бригадата и нямаше нужда да им връщам пари“, признава тя.
Въпреки трудностите, Анна-Мария смята, че преживяването е имало своите положителни страни. „Запознах се с готини хора, редовно имаше партита и забава. Създадох приятелства из целия свят и бих препоръчала на всеки да отиде“, разказва тя. Въпреки това, тя съветва бъдещите участници да обмислят добре кога и как да се включат в програмата, като изберат работа с бакшиши или да пристигнат по-рано за по-голям избор на втора работа.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови