Ще се отложи ли по-скъпата такса смет?

БГ Бизнес

Депутати от ГЕРБ предложиха промени в Закона за местните данъци и такси

 

Отлагане с една година на влизане в сила на новата методика за изчисляване на таксата за битовите отпадъци предлагат от ГЕРБ-СДС с промени в Закона за местните данъци и такси. Това каза народният представител от ГЕРБ-СДС Николай Нанков, цитирано от БТА. 

По-скъпата такса 

Снимка: btvnovinite.bg

От 1 януари 2025 г. трябваше да влезе в сила поскъпване на таксата за смет между три и десет пъти във всяка българска община. По думите на Нанков  решението, което предлагат, ще даде възможност нормативната база по отношение на процедури, свързани с НАП, НОИ, ГРАО и ЕСГРАОН към общините, агенцията по геодезия, да бъдат синхронизирани с местната власт, за да може в рамките на следващата година тези текстове да бъдат прецизирани, извършени необходимите нормативни промени, за да могат хората да получат справедлив начин за таксуване на битовите си отпадъци.

Депутатът припомни, че преди няколко седмици, че кметовете на Велико Търново и Свищов са поставили въпроси за нуждата от законодателна промяна за такса битови отпадъци, по време на срещата им с лидера на ГЕРБ - Бойко Борисов. Предлаганите поправки били и по искане на сдружението на общините.

 

Според предложението на ГЕРБ новата такса трябва да влезе в сила не от началото на 2025 г., а от 1 януари 2026 г.

Защо забавят увеличението?

Снимка: Reuters

Според мотивите, общините към момента не разполагат с обективна база данни за законообразно и справедливо изчисление на таксата за битова смет, а неправилното определяне на таксата би изправило общините пред „сериозен финансов риск“, и би създало в пъти по-голяма тежест за гражданите и фирмите. Друг мотив, който бе споменат е, че промяната в таксата трябва да се случи поетапно, за да настроят местните администрации системите си за нейното прилагане. 

 

Снимка: btvnovinite.bg

Зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова допълни, че предлагат и промени, свързани с отчисленията по Закона за управление на отпадъците. В момента тези средства се събират от общините и се превеждат в регионалните инспекции по опазване на околната среда и целогодишно общините не могат да оперират с тези пари, поясни тя.

 

Припомняме, че през 2023 г. Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България заради неприлагане на принципите в Директивата за отпадъците, заради изчисляването на такса смет на базата на данъчната оценка на имота, а не предвид количествата. 

 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст