Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Кои хора имат право на обезщетение?
Безработицата в България остава на сравнително ниски нива през последните години по данни на НОИ, като към началото на 2024 г. тя варира между 4% и 5.8%. Въпреки това, ако останем без работа, възниква ключов въпрос – какви обезщетения можем да получим, за да осигурим доход, докато намерим нова работа.
Кой има право на обезщетение за безработица?
Не всички регистрирани безработни в България имат право на парично обезщетение. Според последните данни на НОИ, през миналата година едва 57 314 от средно 151 000 регистрирани безработни месечно са получавали такова обезщетение. Това се дължи на изискването за осигурителен стаж и други условия.
В сайта на НОИ открихме кои критериите, които трябва да бъдат изпълнени, за да имате право на обезщетение:
Осигуровки
Вие или вашият работодател трябва да сте внасяли осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяването на договора.
Пенсионни права
Не трябва да имате право на пенсия за стаж и възраст, както в България, така и в друга държава.
Липса на трудова дейност
Не трябва да упражнявате друга дейност, за която се внасят осигуровки (с изключение на еднодневни договори за сезонна селскостопанска работа).
Какви са процедурите за регистрация?
След като останете без работа, трябва да се регистрирате в Агенцията по заетостта и да подадете заявление до НОИ. Това може да се направи онлайн с електронен подпис или ПИК, или на място в бюро по труда. Срокът за подаване на заявление е до 3 месеца от прекратяването на трудовото осигуряване, но регистрацията в бюрото по труда трябва да се направи до 7 работни дни.
Ако закъснеете със заявлението по неуважителни причини, паричното обезщетение се намалява със закъснението.
Каква сума ще получа?
Дневното парично обезщетение за безработица е 60% от среднодневното ви възнаграждение за последните 24 месеца. Важно е обаче, че сумата не може да бъде по-ниска от минималния и по-висока от максималния дневен размер, които се определят със Закона за бюджета. През 2024 г. минималното дневно обезщетение е 18 лв., а максималното – 107.14 лв.
Месечната сума се определя, като дневното обезщетение се умножи по броя на работните дни за месеца. Важно е да се отбележи, че при повече празнични дни, като през май или декември, месечната сума ще е по-ниска.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи