Биткойнът достига рекордни стойности и се насочва към 100 хил. долара
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Вижте кога можете отново да посетите емблематичния магазин
Сградата на Централните хали е паметник на културата от национално значение и един от символите на София. През 2021 година, 110 години след нейното създаване, Kaufland Bulgaria представя проект, който да съживи духа и функциите ѝ.
Магазинът отваря врати за клиенти на 23 май.
През месец май 2022г. проектът е одобрен от административните органи с влязло в сила разрешение за строеж. Вдъхновен от оригиналните планове на арх. Торбов, проектът цели да възстанови автентичния вид на сградата, освобождавайки пространството и разкривайки всички нейни архитектурни и културни елементи.
Проектът има за цел да възстанови социалните и културни функции на сградата. Предвидени са места за срещи, отдих и култура: площад със седящи места около фонтан по оригиналния проект на арх. Торбов, тераса с места за хранене и почивка и интерактивна зона за археология и история в сутерена.
Създадена е интериорна концепция със специално подбрани щандове, които са естествено вписани в спецификата на сградата. Емблематичната метална конструкция запазва оригиналния си вид, колоните са свободно стоящи, а обзавеждането е стилистично и цветово съобразено.
Детайлите са съобразени с уникалността на сградата. Щандовете и мебелите са изработени от дърво и и други естествени материали. Цветовете носят автентичност и уют и не следват корпоративни предписания.
От самото си създаване сградата е средище за търговия на дребно. Като част от разработване на цялостната концепция за „Централни хали“, за нуждите на предвидения магазин на Партера е изработено изцяло ново асортиментно ниво. Стандартният продуктов микс на Kaufland ще се адаптира, така че да отчете всички особености и традиции на търговията в сградата.
Централният фонтан е реализиран съгласно оригиналния проект на арх. Торбов. Той е в центъра на зона за отдих със седящи места в синхрон със социалната функция на сградата.
Терасата е уютно отворено пространство с кафетерия и щандове за кулинарни специалитети. От нея се открива гледка към отвореното пространство и архитектурните елементи във вътрешността на сградата.
Пространството носи усещането за малък ретро площад. Елегантна стълба и стъклен асансьор осигуряват достъпа до терасата и спомагат движението през различни пластове в историята на сградата.
Сутеренът е планиран като интерактивна зона за археология и история. Тук посетителите могат да се запознаят както с историята на самата сграда, така и с историята на централната градска част на София, напластявана през различни епохи.
Археологическите разкопки са представени атрактивно, а около тях се обособява функционална зона за събития и експозиции, представляваща интерес за посетителите. Децата се запознават с историята в специални интерактивни зони. Сутеренът функционира като социално и културно средище с книжарница и пространство за изложби и срещи.
Съхраняването и възстановяването към нов живот на стари исторически сгради е тенденция в Европа от столетия. Има редица примери как изключителни сгради са променили своята функционалност, без да губят художествената и историческата си стойност. Такива сгради са Interspar am Schottentor във Виена, Despar Ex Teatro в Италия, REWE Ackerhalle в Берлин.
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Колко харчат пушачите на година за цигари