БНБ: До края на годината ще бъдат финализирани всички проекти, свързани с приемането на еврото

БГ Бизнес

Платежният пазар у нас през последните години се развива динамично, каза Йосиф Йосифов от БНБ

 

Надяваме се до края на тази година да бъдат финализирани всички проекти свързани с приемането на еврото в България и възможно най-скоро да се поздравим като част от голямото семейство на еврозоната, каза Йосиф Йосифов - съветник на подуправителя на Българската народна банка, ръководещ управление "Банково", Петър Чобанов по време на конференцията DIGI PAY.

Той акцентира върху динамичното развитие на платежния пазар у нас през последните години. По думите му финансовият сектор у нас и в Европа е една от сферите, в които иновациите се развиват най-бързо и дават голямо отражение върху палитра от продукти и услуги, а дигитализацията води до появата на все по-разнообразни платежни инструменти и технологии, от които на свой ред се ползват всички участници на пазара, пише БТА.

"Развитието на платежните услуги в България се характеризира с положителна еволюция. По официални данни от платежна статистика, водена от БНБ по методологията на Европейската централна банка, се откроява устойчива тенденция към нарастване на основни показатели при платежните услуги у нас и най-вече при тези, предоставяни по електронен път. През първото шестмесечие на 2024 г. в платежната система БОРИКА са обработени 181 млн. платежни операции, извършени чрез терминални устройства АТМ и ПОС на обща стойност, като спрямо първата половина на 2023 г. се отбелязва нарастване с 19,1 на сто по брой и с 20,9 процента по стойност", каза Йосифов.  

 

Той отчете още, че за първите шест месеца на 2024 г. в платежната система БИСЕРА са извършени 60,7 млн. плащания, а броят на незабавните кредитни преводи в левове, съобразени със схемата SEPA Credit Transfer Instant (SCT Inst) - схема за незабавни кредитни преводи в Единната зона за плащания в евро на Европейския платежен съвет, за първите шест месеца на 2024 г. е 10 милиона.

"Считано от 3 юни 2024 г. платежната система БИСЕРА премина към предплатен (pre-funded) модел на сетълмент, което ускорява обработката на клиентски плащания в евро между участниците в системата и намалява системния риск. Обновяването на платежната система е част от подготовката на България за членство в еврозоната, като осигурява съответствието на националната платежна система със съвременните тенденции при обработката на клиентски плащания, запазвайки нейната конкурентоспособност и след приемане на еврото", подчерта Йосифов.

Той отбеляза, че развитието на платежните услуги в Европа е ефективно регламентирано и значително улеснено от политиките на европейските и национални регулатори. 

"По отношение на плановете за прилагане на национално ниво на задаващото се ново законодателство в областта на платежните и финансови услуги, мога да отбележа, че към момента лицензирането на платежните институции и дружествата за електронни пари, както и регистрирането на доставчиците на услуги по предоставяне на информация за сметка, са уредени в Закона за платежните услуги и платежните системи (ЗПУПС) и свързаните подзаконови актове", изтъкна Йосифов.

Според него развитието на платежния пазар у нас и в Европа е движено от новите технологии и подпомагано от европейските регулации, които създават благоприятна среда за конкуренция и иновации в полза на потребителите. 

"Мерките, свързани с въвеждане на еврото, подпомагат бързата и ефективна интеграция на финансово-пазарните инфраструктури у нас с тези в еврозоната. Развитието на конкуренция, но и партньорство, между Финтех сектора и банките, води до появата на множество нови, удобни и сигурни финансови и платежни продукти", подчерта той. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст