БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета, посветена на българската гайда
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Всички съюзници допринасят за финансирането на НАТО, като използват договорена формула за разпределение на разходите
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг е в България за пролетната сесия на Парламентарната асамблея на военния алианс. Очаква се днес да станат ясни приоритетите за Срещата на върха през юли във Вашингтон.
Точно заради това ние от bTV Бизнес Новините ще ви покажем малко от финансовите акспекти на членството на България в НАТО.
НАТО се финансира от преките и непреки вноски на своите членове. Общите фондове на НАТО се състоят от преки вноски в колективните бюджети и програми, които се равняват на едва 0,3 % от общите разходи за отбрана на съюзниците (около 3,3 млрд. евро за 2023 г.), според официалните данни от уебсайта на организацията.
Тези средства дават възможност на НАТО да предоставя способности и да управлява цялата дейност на Организацията и нейните военни командвания.
Националните (или непреки) вноски са най-големият компонент от финансирането на НАТО и се поемат от отделните страни членки. Те включват силите и способностите, притежавани от всяка страна членка, които могат да бъдат предоставени на НАТО за дейности по възпиране и отбрана и за военни операции.
С преки вноски се финансират бюджетите, програмите и способностите на НАТО в подкрепа на цели, приоритети и дейности, които обслужват интересите на Алианса като цяло - и не могат да бъдат разумно поети от отделен член - като например операции и мисии на Алианса или системи за въздушна отбрана или командване и контрол в рамките на НАТО.
Всички съюзници допринасят за финансирането на НАТО, като използват договорена формула за разпределение на разходите, изведена от брутния национален доход на страните членки. Това е принципът на общото финансиране и демонстрира споделянето на тежестта в действие.
НАТО има три основни бюджета с общо финансиране:
Програмите и инициативите могат да бъдат и съвместно финансирани, което означава, че участващите държави могат да определят приоритетите и условията за финансиране, докато НАТО осигурява политически надзор.
Гражданският бюджет
Гражданският бюджет подпомага консултациите и вземането на решения от страна на съюзниците. Той осигурява средства за разходи за персонал, оперативни разходи и капиталови и програмни разходи на Международния щаб в щабквартирата на НАТО в Белгия. Финансира се от бюджетите на националните министерства на външните работи (в повечето държави); изпълнението му се контролира от Бюджетния комитет. Гражданският бюджет за 2023 г. е 370,8 млн. евро. Генералният секретар на НАТО е разпоредител с бюджета на гражданския бюджет.
Военният бюджет
Военният бюджет подкрепя и допринася за укрепване на възпиращата и отбранителната позиция на НАТО и за насърчаване на оперативната съвместимост в Алианса. С него се финансират експлоатацията на избрани съвместно финансирани способности, интегрираната командна структура, операциите и мисиите на Алианса и до известна степен обучението и ученията. Състои се от отделни подбюджети, които се финансират с вноски от националните бюджети за отбрана на съюзниците (в повечето държави) в съответствие с договорените дялове на разходите. Изпълнението му се контролира от Бюджетния комитет. Основните разпоредители с военния бюджет са Върховният съюзен командващ в Европа (SACEUR), Върховният съюзен командващ по трансформацията (SACT) и Генералният директор на Международния военен щаб (DGIMS).
Наред с другото, военният бюджет осигурява средства за интегрираната командна структура, Международния военен щаб, стратегическите командвания на НАТО, Силите за ранно предупреждение и контрол на НАТО (NAEW&C), както и за операциите и мисиите на Алианса. Във всички случаи обаче осигуряването на военен персонал за интегрираната командна структура или за операциите и мисиите остава отговорност, финансирана на национално равнище. Военният бюджет за 2023 г. е в размер на 1,96 млрд. евро.
През 2023 г. вноската, определена за България, е 0,3623% от общия бюджет на Алианса. През изминалата година страната ни е платила 1,84% от своя БВП за отбрана. През 2022 г. общият бюджет на НАТО е бил 2,2 млрд. евро. Тогава вноската на България е била 0,3667% от него или 9,53 млн. евро.
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Колко харчат пушачите на година за цигари
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството