БНБ: След влизането ни в еврозоната ще са необходими 25 тира евробанкноти и 181 тира евромонети
Евробанкнотите и монетите ще се съхраняват в поделения в София, Плевен, Варна, Пловдив и Бургас
Само Китай води със 782 000 автомобила
След Китай, Мароко е най-големият износител на автомобили за Европейския съюз. Както съобщава EUobserver, Мароко е произвело 700 000 автомобила през 2023 г. и е изнесло 536 000 от тях на европейския пазар, по данни цитирани от Forbes.
Какъв е износът за ЕС?
Износът на мароканската автомобилна индустрия за ЕС възлиза на 15,1 милиарда евро, което представлява ръст от 30% спрямо предходната година. Само Китай води със 782 000 автомобила, изнесени за Европейския съюз през 2023 г.
По брой произведени превозни средства първото място в Африка се държи от Република Южна Африка. Но по този критерий се очаква Мароко да е на първо място. В по-ранната си статия AfricaNews заяви, че френските фабрики играят важна роля в Мароко. Между другото, те произвеждат Renault Clio, Dacia Sandero и Dacia Jogger.
Stelantis в Мароко произвежда Peugeot, Opel и Fiat, а китайски, японски, американски и корейски производители произвеждат множество части. Китайската BYD от известно време обявява изграждането на фабрика, но това все още не се е случило.
Добри отношения с Европейския съюз
Анализаторите очакват износът на автомобили от Мароко да продължи да расте, заедно с нарастването на производството на електрически превозни средства. Основните експортни пазари са Испания, Франция, Германия и Италия.
Министърът на промишлеността и търговията на Мароко Рияд Мезур планира до 2030 г. 60 процента от годишното производство на превозни средства да бъдат електрически. Повечето ще бъдат изнесени за Европа.
Мароко се превърна в ключов съюзник на Европейския съюз в контрола на миграцията и борбата с тероризма. Тази страна е основният търговски партньор на ЕС в региона на Африканския Магреб. Като част от търговското споразумение с Брюксел тя има преференциален достъп до пазара на ЕС.
По време на неотдавнашното посещение на френския президент Еманюел Макрон бяха подписани над 20 инвестиционни договора. Те включват партньорство за възобновяема енергия на стойност 3,5 милиарда евро между френската Engie и Office Chérifien des Phosphates.
Макрон потвърди и новата позиция на Франция, че Западна Сахара, спорна територия между Мароко и Мавритания, трябва да бъде под контрола на Мароко. И Испания признава правото на Мароко върху Западна Сахара.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Евробанкнотите и монетите ще се съхраняват в поделения в София, Плевен, Варна, Пловдив и Бургас
Джо Байдън е дал зелена светлина за използването на произведеното в САЩ оръжие в Русия. Как ще се отрази то на войната?
Каузата беше подкрепена от 120 отбора - представители на различни организации и компании, както и от стотици индивидуални участници