„Жилища, вода, електричество и газ“ представляват най-голямата част от разходите на домакинствата в ЕС. През 2022 г. почти една четвърт от всички разходи на домакинствата (24,1%) са били разпределени за тези основни нужди, което ясно показва значителната тежест, която те имат в бюджетите на европейските домакинства.
Този дял варира значително в различните европейски страни и, което е по-важно, според нивата на доходите във всяка страна. Особено хората с минимална работна заплата са силно засегнати, тъй като те отделят по-голям дял от доходите си за „жилище, вода, електричество и газ“.
Европейската конфедерация на профсъюзите (ETUC) съобщава, че в 14 държави-членки на ЕС наемът на имот с максимум две спални заема най-малко 35% от доходите на работниците от законоустановената минимална заплата. През 2024 г. тези работници харчат средно 45% от доходите си само за жилище, което илюстрира тежкото финансово бреме, което разходите за жилище натоварват хората с ниски заплати в тези страни.
Минималната заплата варира в широки граници, от 477 до 2571 евро
Сред 14-те държави, включени в изследването, законоустановените минимални заплати варират от 477 евро в България до 2571 евро в Люксембург. Само шест от тези държави имат минимална заплата над 1000 евро, а три надвишават 2000 евро: Люксембург, Ирландия и Нидерландия.
Средният наем в 14 държави е 600 евро
Наемът на имот с максимум две спални варира от 215 евро в България до 1340 евро в Люксембург, докато средната цена за 14 държави е 599 евро.
В седем държави средният наем е под 400 евро, включително България (215 евро), Румъния (277 евро), Хърватия (311 евро), Гърция (344 евро), Словакия (371 евро), Естония (387 евро) и Португалия (391 евро).
Средният наем надхвърля 1000 евро в Люксембург, Ирландия и Нидерландия, докато е 618 евро във Франция и 578 евро в Испания.
Изчисленията на наема се основават на данните на Евростат за 2022 г., коригирани спрямо инфлацията.
Част от минималната заплата, изразходвана за наем
Сред 14-те държави този дял варира от 35% във Франция до 56% в Нидерландия. Средно хората с минимална заплата в тези страни харчат 45% или 46% от доходите си за наем, в зависимост от използвания метод на изчисление.
В допълнение към Нидерлания, където съотношението достига 56%, наемът поглъща над 50% от минималния доход както в Ирландия (55%), така и в Люксембург (52%).
Франция има най-нисък дял от 35%, което означава, че наемът представлява приблизително една трета от доходите на работниците с минимална заплата. Хърватия (37%) и Гърция (38%) следват плътно след Франция по отношение на по-ниските съотношения наем към доход за хората с минимална заплата.
В България, където и минималните заплати, и наемът са най-ниски, работниците все още харчат значителните 45% от доходите си за наем. В Испания този дял е също толкова висок - 44%.
Цената на наема се основава на средните национални стойности. Обаче ситуацията може да бъде още по-предизвикателна в градовете и столичните райони, където са концентрирани повечето работни места.
Колко харчат европейските страни за жилища и сметки?
Можем също така да разгледаме допълнителни данни от Евростат, които надхвърлят само минималната заплата и наема. Този набор от данни отразява процента от общите разходи на домакинствата, разпределен за жилище, вода, електричество, газ и други горива, който варира значително в Европа.
През 2022 г. Словакия оглави списъка с над 30% от разходите на домакинствата, разпределени за жилища, вода, електричество, газ и други горива. Финландия и Дания следват плътно, като домакинствата харчат съответно 29,6% и 29,1% за жилище и комунални услуги.