Все по-малко млади заварчици, кранисти и механици: Бизнесът предупреждава за кадрова криза
За всеки 100 пенсионирани заварчици идват едва 12 млади кадри
БГ Бизнес
Собственици на автомати за кафе и храни протестираха отново пред финансовото министерство
До 10 хил. лева глоба очакват всеки собственик на автомат за кафе или храни, ако не сложи касов апарат до седмица. Собственици на вендинг устройства отново излязоха на протест пред Министерството на финансите.
Едва около 40-50 души се събраха за поредната демонстрация пред финансовото министерство, за да настояват правителството да отмени изискването всеки вендинг автомат да има фискално устройство, свързано с НАП. Аргументите им са, че това ще оскъпи стоките с до 50% и ще ги доведе до фалит.
Едно от обвиненията им че, че министър Дянков бърка в джоба на до милион и половина български граждани, които ползват ежедневно услугите на вендинг автомати.
Вендинг операторите припомнят, че подобни фискални устройства няма никъде, в нито една машина в целия свят. А производителите на касови апарати признават, че от новото изискване ще спечелят основно... самите те. Годишните обороти били от порядъка на 40 млн. лв., а на тях ДДС-то е „смешно”.
Но данъчните са категорични - не може да има икономически сектори, които да са привилегировани спрямо другия бизнес. Очакваният пряк ефект до края на годината само от този бизнес е между 2 и 2,5 млн. лева от данъци.
Срокът за поставянето на фискални устройства изтича след седмица. След това машините, които не са вързани с НАП ще бъдат запечатвани, а собствениците глобявани.
За всеки 100 пенсионирани заварчици идват едва 12 млади кадри
Ето за какво да внимавате
Два супертанкера, способни да транспортират до 4 милиона барела суров петрол, са навлезли днес в района