1 USD
1.83957 BGN
Петрол
Bitcoin
$66,935.4

Над 150-годишна история: Банковата система в България 

Финанси
 

Банковата система е в добри ръце и ни предстоят добри дни след влизането ни в еврозоната, каза Хампарцумян

Банковата система в България има над 150 годишна история от 1878 г., каза д-р Петкан Илиев, преподавател в УНСС, по време на кратката конференция преди наградите "Банка на годината" в "Гранд хотел Милениум".  

Илиев направи презентация на книгата "Съвременна история на българското банкерство". 

Той представи и трите етапа в развитието на банковата система: първият (1878-1944) е създаването на БНБ - 1879 г.; вторият (1944-1989) е паричната реформа от 1962 г. и създаването на 7 търговски банки; третият (след 1990 до еврозоната) е падането на държавния монопол, обособяването на централното управление на БНБ, няколкото валутни кризи, приватизацията на ОББ, ДСК и Пощенска банка (1997-2013), национализацията на част от фалиралите банки и засиленият процес на сливания и поглъщания в банковия сектор. 

Според Илиев в последно време банковият сектор придоби една нормална форма. 

“Пощенска банка ще продължава да расте. Това, което искаме е да се отличаваме от другите банки бе с отношението ни към клиентите, както и да правим все повече за нашите служители. Направихме 30 години и искам в следващите 30 години да съм със същия екип”, заяви Петя Димитрова, главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Пощенска банка.  

“Това, което в УниКредит видях е, че в тази банка човек може да твори и да се развива. Силната ми страна е, че умея да преведа на лесен език, това което трябва да се направи като реформа, а второто е, че успявам да запаля екипа да направи реформите”, каза Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк.  

“Имам 50-годишна история в банковата система. Важните етапи са след 1990 г., когато лихвените проценти бяха 2, а до 1991 г. трябваше да са погасят кредитите, но на лихва 1%. 88,6% бяха данъците, които плащаше ДСК по време на социализма. Дори тогава банката беше на печалба. Всичко се вършеше ръчно тогава и хората трябваше да чакат часове. През 1996 г. фалираха 16 банки. Две години по-късно се прие и законът за ДСК и от тогава ДСК стана банка. Днес банката се развива много добре, но днес банките не са това, което бяха”, каза чрез видеовръзка Виолина Маринова, главен изпълнителен директор на ДСК. 

Тя коментира и това какво се е променило за 30 години. “Въведе се дигитализацията. Това е голямо улеснение за клиентите ни. За съжаление обаче една част от нашите служители трябва да се насочат към други сфери на развитие”. 

“90-те години, когато бях с единия крак в България, а с другия в Канада, създадох консултантска фирма. След това отидох в държавната администрация, а по-късно ми предложиха да стана главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк”, каза банкерът Левон Хампарцумян. 

“Дай Боже да се присъединим към еврозоната. Банките ще загубят един вид доход, но ще спечелят от по-разнообразните си услуги. Системата е в добри ръце и ни предстоят добри дни”, добави той по повод влизането на България в еврозоната.

Автор: Ирина Евгениева

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии