1 USD
1.83594 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,468.9

Да изкачиш Еверест: цената на стъпките към върха

Да изкачиш Еверест: цената на стъпките към върха

Всеки алпинист дълбоко в душата си мечтае за Еверест, казва Петя Колчева, първата българка, стъпила на Покрива на света

Алпинистът живее и гори вътре в нея от момента, в който го е познала в себе си. Описва го като просветление, което е получила, докато се спуска от връх Мальовица. Тогава разбира, че катеренето е нейна същност.

Тя проявява спортен, но и състезателен характер още от дете. Тренирала е спортни танци като ученичка в Пловдив, но всичко се променя, когато започва да следва в София. Записва се в клуба по танци и треньорите й казват, че прави фундаментални грешки. Това я потиска, но й дава тласък и я отвежда към нейния път – онзи, който води към върховете.

Един ден просто вижда обява на таблото в университета, че туристическият клуб на Юридическия факултет организира преход до хижа Богдан в Средна гора и без да се замисли, се записва в групата. Тръгват в един есенен, дъждовен и мъглив следобед, но щом стигат хижата, тя разбира, че е попаднала в нейната среда, с истински съмишленици и приятели.

Страстта й към планината я среща с мъжа, с когото споделят върхове, трудности, но и щастливи емоции. Преди това да се случи обаче техните приоритети са семейството и професионалното развитие и така минават години преди тя да се завърне в планината.

Казва, че всеки алпинист дълбоко в душата си мечтае за Еверест. През 2004 г. държавата организира кастинг за експедиция до най-високия връх в света, която има за цел да качи първата българка на Еверест, 20 години след изкачването на Христо Проданов. Тя не попада в състава, въпреки доброто си представяне на предварителните състезания. Идеята за Еверест обаче остава в съзнанието й и заедно с нейния съпруг започват да катерят високите върхове, което всъщност е подготовка за първия сред осемхилядниците.

През 2007-2008 г. започва да работи по тежки инвестиционни проекти в служебен план, което им дава възможност да спестят пари за експедиция до Еверест, успяват да си осигурят и 10% спонсорство от фирми, и заминават. На 22 май 2009 г. Петя Колчева става първата българка, стъпила на покрива на света.

13 години след нейното постижение, по пътя към Еверест поема и Силвия Аздреева, която преди няколко дни се качи успешно на Покрива на света. 35-годишната алпинистка е била в групата, водена от легендарния Нирмал Пурджа, който през 2019 г. изкачи всички 14 осемхилядника за 190 дни и така постави световен рекорд. Само ден по-късно след като изкачва Еверест, Аздреева покорява успешно и Лхотце (8516 м). Така тя става първата българка, изкачила четвъртия по височина връх в Хималаите и Каракорум. Петя не остана безразлична към тези постижения на Силвия. Опитната алпинистка я поздрави през личния си профил в социалната мрежа. 

Ако човек има амбиция и хубави идеи, парите не са проблем. Всичко е въпрос на организация, да имаш стратегия, ясен план, да го следваш и да няма пречки в живота, които да го отлагат, споделя Петя. 

Вместо тя и мъжът й да си купят ново жилище със спестяванията, които имат, те решават, че Еверест е по-голямата им мечта. Цената за експедицията през 2009 г. е около 45 хиляди долара на човек, като по-голямата част от тази сума се плаща предварително, още преди да пристигнеш в Непал. Казва, че Катманду не създава трудности с бюджета. Тогава е имало хотели в града, които са предлагали нощувки и по 10 долара, а джобните пари са били незначителни. Въпреки това, Петя и нейният съпруг са предпочели да имат пари в брой и затова отиват без медицински застраховки – нещо, което е било немислимо за останалите в експедицията.

Финансовият аспект е едната страна на монетата. На другата обаче е чисто човешкият, а Еверест изисква най-вече това. Необходими са технически умения и опит, за да оцелееш в планината. Петя започва да се подготвя физически през август 2008 г., няколко месеца преди да замине за Непал. Тренировките са специализирани и тя ги е правила по няколко пъти в седмицата, включително и през нощта, само за да бъде подготвена за предизвикателствата в Хималаите. Има и хора, които се включват в експедициите, без опит, въпреки че правителството на Непал се опитва да регулира достъпа до върха и заради това издава специално разрешение за изкачване. За него се чака около година и по онова време е струвало 10 хил. долара. Цената му от тогава до сега се е увеличила с 1000 долара, но през 2022 г., например, само до пристигането в Катманду алпинистът трябва да подготви минимум 20 хил. долара с всички включени услуги.

Ако той е достатъчно подготвен, има солиден опит и неговият способ за изкачване е алпийски, разходите му до върха намаляват значително, въпреки че базовите, свързани с разрешението, транспорта и логистиката, няма как да бъдат спестени. Повечето планинари, които са избрали този вариант през 2022 г., например, са заделили средно между 30 и 55 хил. долара.

Другият вариант, който предлагат всички агенции, е т.нар. all inclusive, в който се включват и разходи за шерпи – местните хора, които могат да помогнат по всякакъв начин в експедицията – освен, че могат да пренасят оборудването на алпиниста, да му предложат решения по пътя към върха, те могат да готвят и да му осигурят всичко необходимо за престоя в планината. Петя, например, избира варианта, в който сама си носи храната, водата, алпийските пособия, а дори и спалните чували, макар че повечето алпинисти днес предпочитат инвестицията в наемането на шерпи.

Що се отнася до екипировката, една добра и качествена може да излезе средно 7 хил. долара днес, като при онлайн поръчките може да има отстъпки. Статистиката показва, че почти 97% от алпинистите изискват и допълнително снабдяване с кислород, като цената на една бутилка през 2022 г. е 550 долара.

Има редица фактори защо цените за покоряването на Еверест са различни всяка година. Собственици на агенции споделят, че това се дължи на сезона, в който се провежда експедицията, зависи от нейния водач, от таксите за разрешение, разходи за транспорт и логистика, вид на застраховка, вид на оборудване и екипировка, а не на последно място и от нарастващата инфлация.

Изкачването до Еверест през 2022 г. излиза между 32 и 120 хил. долара, в зависимост от вида на експедицията и от това, което е включено в цената. Данни от ExpedReview показват, че изкачването до най-високия връх в света през тази година средно струва 54,972 долара в сравнение с 54,044 долара през 2021 г. Проверката показва, че агенциите в Непал, които организират експедиците, са най-евтини, като средната цена на е около 39 хил. долара. Пътуването се води от опитни шерпи, които обаче нямат формални сертификати за водачи. Най-скъпият вариант са услугите на западни фирми, това може да ни струва 65 хил. долара.

Колкото и изчисления да направим, крайната цена на преживяването зависи от това какво искаме да получим и да ни се случи, докато бавно се придвижваме до покрива на света. Алпинизмът е пристрастяване, категорична е Петя, а планината е място, където да помислиш върху себе си. Точната преценка обаче се случва, когато се слезеш от върха жив и здрав. Тогава идва и въпросът „А сега накъде?“. Любовта към планината остава, но преди всичко трябва да бъде любовта към хората, с които споделяш живота си, хората, които те чакат, докато взимаш от Хималаите. На тези хора, казва Петя, имаш да даваш.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии