"Емоционално банкиране" - това ли е следващият етап за банките? (ВИДЕО)

Една от големите битки на банковия фронт е за клиенти, казва Александър Димитров от TBI Bank в Бизнес Видео Подкаст

 

Рисковете за банките към момента са свързани с високата инфлация и увеличаването на лихвените проценти. Банката е чувствителна към слухове и внушаване на страхове. Те са тези, които могат да нарушат спокойствието у сектора. Това каза в новия епизод на Бизнес Видео Подкаст Александър Димитров, изпълнителен директор с ресор „Риск“ към tbi bank.

Често, когато говорим за банков сектор, сме скептични. Донякъде сме предубедени и към хората, които работят в него, но Александър преобръща представите, поне лично моите. Очаквах в студиото срещу мен да бъде човек, който се изразява тежко и дори скучно, но се получи един наистина интересен и различен разговор за предизвикателствата, трансформациите и тенденциите в банковия сектор в България.

За пътя на банкера

Александър Димитров разказа и историята на професионалния си път. Не е от семейство на банкери, но е насърчаван и подкрепян през целия си живот. Той попада в средата преди повече от 25 години. Разбира, че има конкурс в Българска народна банка (БНБ), на който се явява, без да има опит в работата в банка, но пък с богати финансови познания и мечти. Най-вече мечти, но и с интелект, който го отличава на теста за прием.

„Освен, че се справих успешно на изпита, имаше един човек, който видя потенциала у мен и така ми предложиха работа в управление „Банков надзор“ към БНБ“, разказва експертът, който изкарва 11 години в институцията. Това му дава поглед върху банковата система у нас и рисковете пред нея.

„Ролята на риска е много важна за укрепването на банките и създаването на доверие в системата, особено след голямата криза през 2008-2009 г.“, пояснява Димитров.

Въпреки че банковото дело преминава през бурни фази на фалити и липса регулации, днес можем да говорим за една устойчива на рискове система, тъй като сферата е сред най-реформатираните и регулирани.

Колкото до Александър – отношението му към риска показва и отношение към парите на хората. Той е изключително позитивен и балансиран човек. Питам го какво му дава стимул и мотивация да работи толкова години в банки и ми отговаря, че е човешко да изпитваме страхове и притеснения, но е сила да ги преодоляваме и да знаем, че промените зависят от нас.

 

И като говорим за промени, нямаше как да не засегнем последните няколко години, които пренаредиха животите ни и дневния ред в толкова много сектори, включително и в банковия. Станахме свидетели на рекордни нива на инфлацията, но и на опитите на централните банки да я овладеят, като повишават лихвените проценти.

„Не беше естествено за банките, когато държава парите си при отрицателни лихви. Увеличението се оказа здравословно“, обяснява банкерът и пояснява, че лихвите в Европа все още не са достигнали притеснителни нива.

И все пак, очакванията са за плавно покачване за лихвите по кредити и депозити. В България това се случва по-бавно в сравнение с европейските банки, но хората у нас не са стресирани, не теглят панически средствата си, казва Димитров, което осигурява стабилност на пазара.

„Риск мениджърите да имат предвид, когато отпускат кредит, че клиентът трябва да има буфер, така че ако се промени лихвеният процент, да се поеме шокът“, коментира още той.

Оказва се, че на банковия фронт една от големите битки днес е за клиенти. Конкуренцията между банките е нещо естествено, но те трябва тепърва да предлагат услуги и продукти, които да привличат, но и задържат хората към тях.

„Ние се стремим към етап на „емоционално банкиране“ – клиентът да получи лично отношение и да бъде доволен от нас“, каза банкерът.

Удобствата днес са много. Да си открием сметка, докато си лежим на дивана, е нещо, за което преди не сме и мислили. Сигурността на потребителите обаче остава основен приоритет, а тя, според Димитров, е на високо ниво, нищо че българинът продължава да бъде скептичен, че данните му могат да изтекат.

„Нищо не е на 100%, но затова и рисковете ни трябва да бъдат умерени“, заключва мениджърът по тяхното управление.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст