Ръждивата сграда на Женския пазар: Как се появи горещата точка DOT Sofia (ВИДЕО)

За да разберете тази сграда, трябва да забелязвате всеки един детайл и това е най-хубавото

 

Никой не остава безразличен, когато види сградата с ръждива фасада на Женския пазар. Ние също. Когато отидохме на гости в DОТ Sofia, тайничко обиколихме квартала наоколо, за да опознаем обстановката и местните жители. Толкова пъстри и еклектични, ароматите на пазара някак естествено влизат в магазинчето за копчета зад сградата и се разливат по цялата улица.

Сградата на DOT Sofia

Питаме няколко жени с претрупани пазарски колички точно пред DОТ дали знаят къде се намира една "странна сграда" в квартала.

Снимка: Евгений Милов

"Тука няма странни сгради", казва едната и е права, защото въпреки ексцентричната си визия тази малка точка (dot - англ.) в стария център на София е създадена, толкова фино, че се вписва безпроблемно на това нетипично за инвестиционни цели през последните години място.

Смелата концепция за DOT Sofia принадлежи на д-р Панчо Георгиев, който е роден в България, но е израснал и получил образованието си в Швейцария. Зад идеята му застават архитектите от "I/O" Вяра Желязкова и Георги Кътов, които създават цяла визуална среда, включваща три постранства в една сграда: апарт хотел, ресторат и арт колекция (галерия "Сариева"), а мястото обира няколко награди за архитектура много бързо след завършването си.

Архитектите избират материала "кортен" за направата на фасадата, който е метал с иновативното свойство да ръждясва до определен момент и след това да спре на точния етап.

 

"Тази ръждивост го свързва много с района на Женския пазар, където виждаме сергии, изоставени сгради и места, които също носят това усещане. Сградата не е и прекалено висока, за да не се натрапва на съкварталците си. Влизането в екосистемата "по чорапи" е изключително важно за етиката, която имаме ние към квартала", казва Веселина Сариева, арт директор на DОТ, която вече ни очаква в предверието на пространството.

Снимка: Евгений Милов

Тук няма нито един случаен елемент, а изкуството е обединяваща концепция, колкото за галерията, толкова и за ресторанта и хотела.

За да разберете DОТ Sofia, трябва да забелязвате всеки един детайл и това е най-хубавото. Строителната количка до входа, всъщност е творба на Мария Налбантова, която е препратка към непрекъснатите строежи на Женския пазар и Българското Черноморие, на което не спира да се строи. Само на няколко крачки ни очаква и картина на Лъчезар Бояджиев, която по думи на Веселина вече се е превърнала в емблема на DОТ. Тя е част от серия творби на художника, които са посветени на темата: "За какво си мечтаят градовете".

Снимка: Евгений Милов

"Например, Париж си мечтае за три Айфелови кули, защото не може да побере всички туристи в една. Венеция си мечтае за метро, защото е прекалено наситено, а за какво си мечтае София? София си мечтае за това да се изкачи на Витоша. Както знаете всички софиянци се възползват от първата възможност да се качат на Витоша. Също да бъде край вода. Да има повече забавление и да има виенско колело. Това е артистичната интерпретация на Лъчезар Богданов за София", ни разказва Веселина Сариева.

Снимка: Евгений Милов

Проследяваме малките "драсканици" (дудъли) на един от най-значимите съвременни худоцници Недко Солаков по стените и около стълбището. Минаваме около артистичната дизайнерска лампа под формата на бесило, стирка за почистване, обсипана с бижута (творбата “Зестра” на младата авторка Зара Александрова) и заедно с Веселина стигаме до зала, която три пъти в годината се превръща в галерия "Сариева".

Снимка: Евгений Милов

Там кипи подготовка за предстоящото откриване на изложбата на художника Димитър Генчев "Сепия", чиито творби са и част от DOT Sofia Art Collection - частна колекция, посветена на съвременното българско изкуство. Селекцията е вдъхновена от хумора, меланхоличната дълбочина на българската душа, от ежедневните теми в България и по света, както и от живота ни като градски номади.

Снимка: Евгений Милов

Много от художниците, които Веселина курира тук, са успешни в чужбина и малко познати у нас.

Само няколко стъпки към долния етаж ни делят от едно от най-актуалните места на ресторантската сцена в София през последните месеци - КОМАТ. Тази година със своя изследователски поглед върху българската кухня, уютните цветни килими в интериора, контрастиращи с индустриалния стил, и смелата работа в кухнята, ресторантът получи две от най-желаните награди в индустрията за дебют на годината.

Снимка: Евгений Милов

Сядаме за няколко минути до Никола Четменски, управител на КОМАТ, който докато подготвяме камерата, прецизно изравнява ножа и вилицата, които нашият екип хаотично разпилява от вълнение.

Снимка: Евгений Милов

 

"Концепцията на KOMAT е доста шантава. Това е едно място, което събира градски хора, с идеята да им създаде униклано изживяване. Това не е просто ресторант, това е място, което събира и модерното изкуство и български автори", ни разказва Никола и допълва, че името на ресторанта също не е случайно и е избрано, защото целият фокус е стремежът да се вдъхне нов живот на стари български рецепти.

Снимка: Евгений Милов

С тази интересна задача се е заел главният готвач на KOMAT Станислав Радулов, с когото се срещаме на най-горещото място в ресторанта - кухнята.

Снимка: Евгений Милов

"Идеята ни е да запазим, съхраним и популяризираме специфични български продукти от определени райони. Взимаме един традиционните продукт и се опитваме около него да разкажем история", казва той, а мястото се превръща в топ дестинация за експериментаторите на вкусове и текстури.

Снимка: Евгений Милов

Последната ни среща днес е с Лидия Бурaнова, която ни отвежда до DOT Residential, или казано по друг начин хотелската част на сградата в центъра на всички точки.

Снимка: Евген

"Името DOT Sofia не е избрано случайно. Точката е събирателно място за общности, за естетиката на архитектурата и дизайна, вкусната храна и съвременното изкуство", ни казва Лидия и допълва, че хората, които избират това място търсят нещо различно, нещо с по-голяма прибавена стойност и нещо, което да ги усмихне.

Снимка: Евгений Милов

Мястото се превръща в събирателно за общности.

"За нас е много важно нашите гости да усетят това място като дом. Когато влязат вътре да се почувстват като във вкъщи. Да усетят уюта, да усетят обичта, с която е създадено като пространство, като място за отдих и да измият от себе си стерса и да си сложат усмивките. Сградата има малки закачки, които да ни изкарат от ежедневието", разкава тя.

Очаквайте отделните епизоди за всеки един от трите бизнеса в сградата!

ГЛЕДАЙТЕ преживяването ни в DOT Sofia във видеото!

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст