След изстрелването на хиперзвуковата ракета: Срив на руската рубла
Валутата достигна най-ниското си ниво спрямо щатския долар от март 2022 г.
За 5-е дни на намаления компанията прави същия оборот, който по принцип осъществява за 2 месеца
Тази година в bTV Бизнес Новините ще ви представим най-важните тенденции по време на "Черен петък" и какви обороти отчитат някои от най-големите компании в различните продуктови категории, които са най-желани от българите.
Най-търсени на намаленията по време на „Черният петък“ сред технологиите са телевизорите, но най-продавани са малките домакински електроуреди – кафеавтомати, фотоепилатори, вертикални прахосмукачки, прахосмукачки роботи (70% ръст). Това каза за bTV Бизнес Новините маркетинг директорът на магазини „ЗОРА“ Гергана Илиева относно обобщените данни на компанията след намаленията.
„От тези данни можем да си направим извода, че българският потребител търси възможност да си подобри ежедневието и да си помогне с домашната работа. „Черният петък“ е добър повод да се подготвим и за Коледа“, казва Гергана Илиева.
Новото тази година е, че компанията регистрира и голям ръст от 90% в продажбата на климатици, като се оказва, че българинът намира добра алтернатива в този начин на отопление, следвайки световната тенденция за покупка по-ефективни уреди.
Колко са склонни да харчат българите за техника на „Черния петък“?
По думи на Илиева 73% от потребителите купуват по 1 продукт, но тази година в кошницата при онлайн покупка от компанията наблюдават повече от 1 продукт.
„Средната кошница (продажби) при нас тази година е 583 лв. Стойността при нас е доста голяма за един продукт. Може би в другите браншове ще се наблюдава повече от 1 закупен продукт“, казва тя.
По данни на българската e-commerce асоциация миналата година по време на кампанията българите са похарчили средно над 620 лв. (2023 г.), което е със 120 лв. повече в сравнение с похарчения бюджет от около 500 лв. по време на кампанията през предходната година (2022 г.).
От „ЗОРА“ казват, че са очаквали 10% ръст на продажбите тази година, заради отварянето на 5 нови магазина в страната и стабилизиране на инфлацията и икономическото състояние. Оказва се, че ръстът на продажбите им е дори над 10%.
Как веригата формира процента на намаление по време на „Черен петък“?
Според Илиева, ключов фактор при определянето на намалената цена е осигуряването на достатъчно наличности от продукта, който се предлага с голям процент отстъпка. Например, при намаление от 40%, компанията трябва да разполага с минимум 300 до 500 броя от съответния продукт, за да отговори на търсенето.
„Гледаме да не разочароваме потребителя и 1 час след обявяването на промоцията продуктът да не е изчерпан“, казва тя.
Намаленията по време на „Черен петък“ са обвързани с определени норми, наложени от регулатора.
След влизането в сила на Омнибус директивата (на 28 май 2022 г.) и основните правила за спазване на изискванията за онлайн търговия по време на "Черния петък" промениха процентите на намаленията, а отстъпките съгласно тази директива трябва да се базират на последната най-ниска цена през последните 30 дни.
Гергана Илиева казва, че подготовката на компанията за „Черния петък“ започва 3 месеца преди намалението, като тя включва най-вече преговори с партньорите, за да могат те да подсигурят нужното количество продукти.
Биха ли онлайн продажбите тези на физическите магазини?
„ЗОРА“ отчита 15% от общия оборот по време на намаленията от онлайн магазина си. Тези 5 дни на намаления компанията прави същия оборот, който по принцип осъществява за 2 месеца.
Илиева разяснява, че понятието „Черен петък“ в категория „Технологии“ в България е много по-различен от този в САЩ. Компаниите, продаващи техника у нас избират периода на намаления, за да отговорят на компанията, която въвежда тази инициатива у нас и да предложат на потребителя възможност за избор.
„Защо при нас намалението е 5 дни? Купуването на техника видимо не е лесно решение, може би заради цената. Даваме си сметка, че това решение отнема време да помислиш“, казва тя.
Маркетинг директорът на „ЗОРА“ казва, че традиционният понеделник с онлайн намаления в САЩ, известен като Cyber Monday по-скоро не е толкова популярен у нас. От компанията се опитват да не комуникират кампаниите си само онлайн, защото в много случаи клиентът остава разочарован, ако не открие намалена стока и във физическите магазини.
„Имало е години, в които сайтът ни е падал. Не сме могли да подсигурим достатъчно големи сървъри и сайтът е падал. Както казват нашите програмисти: „Добре, че е „Черният петък“, за да си хванем бъговете“. Едни много хубави уроци се научават – скъпоструващи и с много нерви“, казва тя.
В миналото, по време на натоварени кампании като "Черен петък", компанията често изпитва трудности с обработката и доставката на поръчките. Куриерските услуги са претоварени, което води до закъснения и разочарования сред клиентите. Проблемите обикновено произтичат от натоварването на куриерите, а не от страна на търговеца.
"Тази година обаче, внедрената автоматизация ни позволи да подобрим значително процесите. Още в първите два дни на кампанията увеличихме броя на обработените и предадени на куриерите пратки с 140%. Благодарение на това успяхме да намалим времето за изпълнение на поръчките двойно в сравнение с предходни години и да гарантираме по-високо ниво на клиентска удовлетвореност“, допълни тя.
Как веригата магазини „ЗОРА“ се е справила със забавянето на поръчките, гледайте във ВИДЕОТО!
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Валутата достигна най-ниското си ниво спрямо щатския долар от март 2022 г.
Как да кандидатствате за отдалечени позиции на Tesla?
Логото на Джокович се вижда върху стъклото