Да отидеш до морето, без да похарчиш нито лев

БГ Бизнес

Колко пари отделя едно българско семейство и едно семейство от чужбина за почивката у нас?

Може ли да отидеш до морето и да се върнеш, без да похарчиш нито лев за транспорт? Оказва се, че това е възможно. Независимо от коя точка на страната пътувате, единственият начин да спестите от перото за транспорт, е да пътувате на стоп.

Колкото и смело да звучи, по пътя към Черноморието се срещат достатъчно стопаджии. За някои от тях високите цени на горивата напоследък са достатъчна причина да изберат този начин.

Георги Дръндийски пътува на стоп от София. Разказва, че най-дългото чакане преди да го качат по пътя насам е било 4 часа, но си заслужава.

"По-евтино е, определено, защото един билет до Бургас е 30 лева с автобус. Това са спестени пари. Приятно е", казва Георги.

Хората, които се придвижват с колело между курортите, също не са рядкост.

Към края на септември се очаква и официална статистика за това колко сме похарчили това лято.

Ние обаче проведохме предварително, непредставително проучване, за да видим колко пари отделя едно българско семейство и едно семейство от чужбина. И възможно ли е да изкараме една седмица на морето без да харчим много.

Квартира за 10 лева, хотел за 50, ол инклузив за 70 лева или палатка за без пари. Почивката може да се случи според интересите и джоба на всеки.

Въпреки че цените ще паднат чувствително в средата на септември, и в момента при добро планиране може да се спести или от път, или от пари за спане.

Според туристи около 500 лева за 5 дни е „сносна сума”. Чуждестранните гости са похарчили поне три пъти повече пари. Малко от тях се замислят за икономии.

„За храна, спане и самолетни билети - около 2 хиляди евро. Това е за две седмици”, изчисли един от почиващите.

Един от най-големите разходи са тези за храна. Един обяд на морето може да струва от 20 до 50 лева.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст